Jednou vetou

Arabský poslanec Knesetu sa vzdáva mandátu kvôli marginalizácii Arabov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Arabský poslanec izraelského parlamentu oznámil, že sa "z ideologických dôvodov" vzdáva svojho poslaneckého mandátu. Zuhajr Bahlúl takto protestuje proti nedávno schválenému zákonu definujúcemu Izrael ako národný štát židovského ľudu, ktorý podľa neho marginalizuje arabskú menšinu tvoriacu 20 percent obyvateľstva Izraela. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Bahlúl, ktorý v minulosti pôsobil ako športový novinár a tešil sa u divákov obľube, je v Izraeli vnímaný ako symbol spolunažívania Židov a Arabov.

Vo voľbách v roku 2015 sa Bahlúl stal poslancom Knesetu za stredoľavý Sionistický tábor, čo je aliancia tvorená Stranou práce a centristickým Hnutím (ha-Tnua). Bahlúlov odchod z parlamentu je ďalším dôsledkom zákona, ktorý zožal kritiku v Izraeli i v zahraničí.

Pred tajfúnom v Japonsku evakuovali už desiatky tisíc ľudí

V Izraeli proti nemu vystupuje okrem iných aj drúzska menšina, ktorá je známa svojou lojalitou k štátu – jej príslušníci slúžia v izraelskej armáde na vlastnú žiadosť – a ktorá má obavy, že nový zákon zhoršuje jej postavenie v izraelskej spoločnosti.

Vo svojom vyhlásení nezávislosti z roku 1948 sa Izrael definoval ako židovský a demokratický štát. Vláda tvrdí, že prijatý zákon iba zakotvuje existujúci charakter krajiny, kritici však hovoria, že podkopáva jeho demokratické hodnoty.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi