Jednou vetou

Archeológovia našli južne od Káhiry hrobku kňaza

Na snímke reliéfy sôch v objavenej hrobke 15. decembra 2018

foto: TASR/AP

Egyptskí archeológovia objavili hrobku kňaza spred viac ako 4400 rokov v pyramídovom komplexe v Sakkáre južne od Káhiry. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

„Dnes oznamujeme posledný objav roku 2018. Je to nový objav, je to súkromná hrobka,“ uviedol egyptský minister pre historické pamiatky Chálid Anání pred pozvanými hosťami a novinármi. Podľa jeho slov je výnimočne dobre zachovaná a patrí poprednému kňazovi, ktorý slúžil počas piatej dynastie za vlády kráľa Neferirkareho.

Zatkli dvoch ľudí, ktorí údajne pomohli dánskemu páru vyliezť na pyramídu

Steny hrobky zdobia výjavy, na ktorých je kňaz so svojou matkou, manželkou a ďalšími členmi rodiny. Sú v nej tiež desiatky výklenkov s farebnými sochami kňaza a členov jeho rodiny vytesanými do skaly.

Na pohrebisku v Sakkáre sa nachádza známa Džoserova pyramída – viac ako 4600-ročná stavba, ktorá je podľa AFP prvým zachovaným egyptským kamenným monumentom.

Egypt často oznamuje archeologické objavy a dúfa, že to vyvolá záujem o jeho staroveké poklady a oživí sa cestovný ruch, ktorý bol poznačený politickými nepokojmi po povstaní z roku 2011.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia