Jednou vetou

Arcibiskup Vigano žiada Vatikán, aby prestal mlčať o exkardinálovi McCarrickovi

Arcibiskup Carlo Maria Vigano
Bývalý veľvyslanec Vatikánu v USA, ktorý obvinil troch pápežov a ich blízkych spolupracovníkov, že v minulosti kryli medzičasom už sankcionovaného amerického kardinála, v najnovšom liste odsudzuje pápeža Františka za to, že odmieta priamo odpovedať na vznesené obvinenia. Aj preto arcibiskup Carlo Maria Vigano teraz Vatikán vyzýva, aby zverejnil, čo vie o škandále týkajúcom sa bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka.

Arcibiskup Vigano to uvádza v novej výzve, ktorú napísal mesiac po tom, ako prišiel s prvým 11-stranovým obvinením na adresu vedenia katolíckej cirkvi.

Svoju novú výzvu Vigano zverejnil vo štvrtok na webovej stránke na zdieľanie dokumentov, uviedla agentúra AP.
Vigano vo svojom najnovšom texte odsudzuje oficiálne miesta vo Vatikáne za ich mlčanie k svojim tvrdeniam.
Obviňuje tiež pápeža Františka, že proti nemu spustil kampaň „jemného ohovárania“.

Nemeckí biskupi zverejnili opatrenia, ktorými chcú bojovať proti zneužívaniu

Nalieha tiež na šéfa vatikánskeho biskupského úradu, aby prehovoril, pretože má údajne všetky dokumenty, ktoré sú potrebné ako dôkaz, že podozrenia z neprijateľného správania a životného štýlu bývalého kardinála McCarricka sa vo Vatikáne roky ututlávali.

Vigano vo svojom prvom vyhlásení pápeža vyzval, aby v dôsledku McCarrickovej kauzy odstúpil. Vigano totiž podľa televízie CBS tvrdí, že pápeža v roku 2013 informoval o podozreniach týkajúcich sa pohlavného zneužívania vznesených voči prominentnému kňazovi v USA, ale František v tejto veci nepodnikol nijaké kroky.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Exkardinál Theodor McCarrick. Foto: TASR/AP

Vigano vo svojom liste obviňuje bývalých štátnych sekretárov pôsobiacich počas pontifikátov Jána Pavla II. a Benedikta XVI., že roky ignorovali podrobné svedectvá o McCarrickom správaní a životnom štýle. Vigano tiež pripomína, že Benedikt XVI. v roku 2009 alebo 2010 McCarricka potrestal, ale pápež František ho rehabilitoval.

V júli tohto roku však pápež prijal McCarrickovu rezignáciu a nariadil mu „žiť v modlitbe a pokání“. Emeritný washingtonský arcibiskup takisto dostal zákaz akéhokoľvek verejného vystupovania a musí zostať v dome, ktorý mu cirkev určila.

Pápež uznal, že sexuálne škandály v cirkvi ľudí odrádzajú

K tomuto kroku pápež pristúpil po tom, ako americké cirkevné vyšetrovacie inštitúcie dospeli k záveru, že obvinenie, že McCarrick zneužíval mladistvého, je založené na dôveryhodných informáciách. Zatiaľ nie je známe, kedy sa začne cirkevný súd s bývalým kardinálom.

Vigano (77) tiež patrí ku konzervatívcom v katolíckej cirkvi a jeho negatívne postoje k homosexualite sú všeobecne známe. Agentúra AP po zverejnení prvého dokumentu konštatovala, že Vigano a pápež stoja v oblasti ideológie na opačných póloch – kým Vigano je označovaný za striktného zástancu tzv. tradičných hodnôt, pápež je vnímaný skôr ako „pastier duší“.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google