Jednou vetou

Ardernová odsúdila Austráliu za vyhosťovávanie novozélandských zločincov

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová

foto: TASR/AP

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová na stredajšom stretnutí s predsedom austrálskej vlády Scottom Morrisonom odsúdila tvrdý postup Austrálie pri deportovaní novozélandských zločincov. Vyhlásila, že je to "zničujúce" pre vzájomné vzťahy medzi ich krajinami. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Konzervatívna austrálska vláda zaviedla v roku 2014 pre osoby, ktoré nemajú austrálske občianstvo a sú odsúdení za spáchanie zločinu, tzv. „test charakteru“. Ten umožňuje ich trvalé vyhostenie.

Ardernová, ktorá je predsedníčkou stredoľavej Novozélandskej strany práce, vyhlásila, že úrady vyhostili už aj ľudí, ktorí vyrastali v Austrálii a s Novým Zélandom ich nič nespája. Hoci ide i o osoby, ktoré spáchali ťažké zločiny, množstvo ľudí bolo deportovaných za pomerne malé priestupky, ako napríklad krádeže v obchodoch či malé podvody.

Budapešť prijala z Venezuely stovky utečencov maďarského pôvodu

„Vyjadrila som sa jasne, že Nový Zéland chápe postoj Austrálie, ktorá nesúhlasí s príchodom ľudí bez austrálskeho občianstva, ktorí v krajine páchajú zločiny. Na druhej strane však Nový Zéland odmieta deportácie ľudí, ktorí prišli do Austrálie ako deti a vyrástli tam,“ povedala Ardernová.

„Naša vláda prijala prísne opatrenie voči tým, ktorí v Austrálii získali víza. Víza nie sú občianstvo, víza sa udeľujú na základe toho, že ľudia dodržiavajú pravidlá s nimi spojené, čo nezahŕňa páchanie zločinov,“ uviedol premiér Morrison.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi