Jednou vetou

Armáda a organizátori protestov v Súdane oznámili dohodu na spoločnom postupe

ilustračné foto

foto: AP

Organizátori protestov, ktoré viedli k zosadeniu sudánskeho prezidenta Umara Bašíra, a vládnuca vojenská rada v sobotu vyhlásili, že ich rozhovory o vytvorení dočasnej vlády boli "transparentné" a "plodné". Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Obe strany oznámili, že založia spoločný výbor zložený z členov vojenskej rady a združenia SPA, ktoré zastrešuje 15 sudánskych odborových zväzov. Rada bude mať za úlohu vyriešiť politické nezhody.

Demonštranti v stredu súhlasili s obnovením rozhovorov s armádou. Vojenská rada takisto oznámila rezignáciu jej troch členov, ktorých opozícia obviňovala z blízkych vzťahov s Bašírom.

Sudánska komunistická strana, ktorá je takisto členom protestného hnutia, v piatok žiadala aj odstúpenie štvrtého člena.

Holandsko oslavuje narodeniny kráľa, krajina sa sfarbila do oranžova

Demonštranti sa obávajú, že armáda, v ktorej dominujú ľudia vymenovaní Bašírom, sa bude držať pri moci alebo ako prezidentovho nástupcu vyberie niekoho z vlastných radov. Takisto sa obávajú, že islamisti a ďalšie frakcie blízke zosadenému prezidentovi budú mať zaručené miesto v procese tvorby novej vlády.

Líder sudánskej opozície Sádik Mahdí v sobotu povedal, že Sudán musí „okamžite“ pristúpiť k Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), ktorý Bašíra obvinil z genocídy a vojnových zločinov. Pristúpenie sa má uskutočniť v koordinácii s dočasne vládnucou vojenskou radou.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre