Jednou vetou

Armáda posilní políciu počas víkenových protestov žltých viest

Demonštranti stoja na bulvári Champs-Elysees v Paríži počas protivládnych protestov tzv. žltých viest

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nariadil rozmiestnenie armády na celom území krajiny. Vojaci budú počas avizovaných víkendových protestov tzv. žltých viest pomáhať polícii pri udržiavaní bezpečnosti, informovali v stredu tlačové agentúry AP a DPA.

Opatrenie oznámil hovorca francúzskej vlády Benjamin Griveaux, ktorý zároveň uviedol, že vojaci budú chrániť „pevné body“ vrátane vládnych budov a policajné zložky sa tak budú môcť lepšie sústrediť na udržiavanie verejného poriadku.

Vodič uniesol autobus so školámi a podpálil ho

Macronova centristická vláda prisľúbila tvrdé zásahy proti protestom po tom, ako počas uplynulého víkendu došlo na parížskom bulvári Champs-Élysées k rozsiahlemu zmätku, ničeniu a rabovaniu. „Už nečelíme demonštráciám, ale výtržníctvu,“ citoval Griveaux prezidenta.

Vláda zakázala demonštrácie žltých viest v okolí Champs-Élysées, ako aj v dvoch ďalších mestách vrátane Nice. Ide o prvú sériu zákazov demonštrácií, ktoré budú podľa predpokladov uplatnené aj v Bordeaux a Toulouse. „Nasledujúce dni preto budú rozhodujúce,“ zdôraznil hovorca vlády.

V dôsledku situácie, ktorá nastala v hlavnom meste uplynulý víkend, prišiel o miesto šéf parížskej polície a ďalší dvaja vysokopostavení činitelia. Vláda ich totiž obvinila z toho, že členom poriadkových síl nariadili, aby konali príliš nedôrazne.

Inštitúcie EÚ sa dohodli na 15 z 22 legislatívnych iniciatív bezpečnostnej únie

Na druhej strane príslušní predstavitelia týždne čelili kritike ľavice a ľudskoprávnych aktivistov za to, že policajný dohľad na protestoch bol priveľmi násilný.

„Štát použije všetky prostriedky – prostriedky, ktoré sú úplne bezprecedentné – na zabezpečenie ulíc Paríža a ďalších miest,“ varoval Griveaux.

Po celej krajine je už nasadených približne 7000 vojakov, väčšinou ozbrojených automatickými zbraňami. Ide o súčasť operácie Sentinelle, ktorú iniciovali na ochranu citlivých lokalít po teroristických útokoch v roku 2015.

Hnutie žltých viest vzniklo vlani v novembri ako protest proti plánovanému zvýšeniu daní z pohonných hmôt, avšak postupne sa rozrástlo o širšie požiadavky týkajúce sa daní, platov a priamej demokracie.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba