Jednou vetou

Armáda zatkla bratov zosadeného prezidenta Bašíra

Umar Bašír

Foto: TASR/AP

Sudánska armáda informovala o zatknutí dvoch bratov zosadeného sudánskeho prezidenta Umara Bašíra, píše agentúra DPA.

Dvoch Bašírových bratov zatkli v Chartúme v rámci série zatýkaní osôb považovaných za „symboly“ zvrhnutého režimu, ako aj ľudí podozrivých z korupcie, uviedol v stredu večer miestneho času hovorca armády. Úrady naďalej pátrajú po ďalších hľadaných podozrivých.

Veliteľ sudánskych vzbúrencov nariadil trojmesačné zastavenie násilností

Sudánske médiá začiatkom týždňa informovali o hromadnom zatýkaní stoviek predstaviteľov a spolupracovníkov zosadeného režimu. Armáda však až v tomto vyhlásení zatýkanie oficiálne potvrdila.

Hovorca sa o zosadenom prezidentovi Bašírovi nezmienil. Podľa predchádzajúcich správ ho vojenským vrtuľníkom previezli do väzenia Kúbar v hlavnom meste Chartúm.

Zosadený sudánsky prezident Bašír môže požiadať o azyl, ICC skončil

Sudánska armáda po niekoľkých mesiacoch masových protestov 11. apríla zosadila a zatkla dlhoročného prezidenta Umara Bašíra. Vedenie krajiny prevzala vojenská rada, pričom armáda vyhlasovala, že nejde o prevrat. Sudánski generáli teraz vyjednávajú s opozíciou o vytvorení prechodnej vlády.

V Chartúme naďalej pokračujú protesty, ktorých účastníci požadujú, aby vojenskí lídri „okamžite“ odovzdali moc civilnej vláde, ktorá vydá Bašíra spravodlivosti.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse