Jednou vetou

Arménsky premiér vyhlásil, že oligarchovia začnú napĺňať štátny rozpočet

Arménsky premiér Nikol Pašinjan

foto: archívne, TASR/AP

Brat bývalého arménskeho prezidenta Alexander Sarkisjan údajne súhlasil s odovzdaním 30 miliónov dolárov zo svojich bankových účtov do štátneho rozpočtu, pričom jeho príklad budú nasledovať aj iní oligarchovia.

Uviedol to vo svojom vyhlásení dočasný arménsky predseda vlády Nikol Pašinjan. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Kavkazskij uzel.

Počas predvolebného mítingu strany Môj krok Pašinjan uviedol, že brat bývalého prezidenta Serža Sarkisjana je „pripravený vrátiť do štátneho rozpočtu 30 miliónov dolárov, ktoré má uschované na svojich bankových účtoch“.

Západoafrickí lídri sa stretli na rokovaní ohľadne útokov Boko Haram

Doplnil, že na vládu sa obrátila taktiež rodina bývalej hlavy štátneho colného výboru Armena Avetisjana s ponukou odovzdať štátu hotel Golden Palace v meste Cachkadzor.

Arménske úrady sľúbili zverejniť dôkazy o údajných machináciách a nezákonnom obohacovaní sa Alexandra Sarkisjana už v septembri, v súvislosti s obvinením druhého arménskeho prezidenta Roberta Kočarjana z prania špinavých peňazí a sprenevery niekoľkých stoviek miliónov dolárov.

Zatiaľ podľa portálu nie je zrejmé, s čím by mohlo údajné rozhodnutie Sarkisjana súvisieť, keďže na podobnú výzvu Pašinjana v septembri reagoval odmietavo.

Tvrdil vtedy, že peniaze na jeho účtoch pochádzajú z legálnej podnikateľskej činnosti v Rusku a čiastočne aj v Arménsku.

Arménskym médiám sa zatiaľ nepodarilo získať vyjadrenia Sarkisjana ani Avetisjana, týkajúce sa vyhlásení dočasného premiéra.

Zadržiavaných ukrajinských námorníkov prevážajú z Krymu do Moskvy

Nikol Pašinjan sa dočasným premiérom Arménska stal na jar po tom, ako sa postavil na čelo protestného hnutia, ktoré donútilo po šiestich dňoch k odstúpeniu nepopulárneho prezidenta Serža Sarkisjana.

Ten bol predstaviteľom tzv. karabašskej kliky, teda skupiny arménskych politikov pochádzajúcich z regiónu Náhorného Karabachu, ktorí sa k moci v Arménsku dostali v roku 1998 po odstúpení prvého arménskeho prezidenta Levona Ter-Petrosjana. Predčasné voľby by sa v Arménsku mali konať 9. decembra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia