Jednou vetou

Asadova poradkyňa odmietla myšlienku kurdskej autonómie

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Poradkyňa sýrskeho prezidenta Bašára Asada Busajna Šaabánová v utorok kategoricky odmietla myšlienku udelenia autonómie pre tamojších Kurdov, tvrdiac, že takýto krok by otvoril dvere k rozdeleniu krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Úrad pod kurdským vedením, ktorý riadi väčšinu severnej a východnej časti Sýrie, predstavil víziu dohody s Asadom na nedávnych stretnutiach s Ruskom – jeho kľúčovým spojencom.

Kurdi spustili konečnú ofenzívu s cieľom poraziť Islamský štát v Sýrii

Kurdi chcú dosiahnuť samosprávny región v decentralizovanom štáte po tom, ako sa zo Sýrie stiahnu americké sily, ktoré ich podporovali. Kurdi tiež dúfajú, že dohoda s Damaskom odradí susedné Turecko od útokov voči nim.

„Autonómia znamená rozdelenie Sýrie, čo nedopustíme. Sýria je krajina, ktorá je taviacim kotlom pre všetkých ľudí. Pred sýrskymi zákonmi a sýrskou ústavou sú si všetci rovní. Kurdi sú vzácnou a veľmi dôležitou súčasťou sýrskeho ľudu,“ vyhlásila Šaabánová na konferencii o Blízkom východe v Moskve, ktorú zorganizoval Valdajský diskusný klub.

Merkelová varovala USA pred stiahnutím sa zo Sýrie a Afganistanu

Šaabánová zároveň ostro skritizovala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za jeho snahu vykrojiť na severovýchode Sýrie „bezpečnú zónu“. Ankara chce, aby bola daná oblasť pri tureckých hraniciach „vyčistená“ od Američanmi podporovaných kurdských milícií YPG – Ľudových obranných jednotiek.

„Turecko má novú ambíciu okupovať cudziu zem. Domnievam sa, že čelíme Erdoganovi, ktorý sníva o oživení Osmanskej ríše. Náš ľud však bude brániť svoju krajinu,“ dodala poradkyňa.

Turecko podporuje protiasadovskú opozíciu, ktorá má stále na severovýchode Sýrie oporné body a svojich vojakov.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi