Jednou vetou

Assange by mal vo Švédsku čeliť spravodlivosti

Julian Assange gestikuluje počas príchodu na súd 11. apríla 2019 v Londýne

foto: TASR/AP

Vyše 70 britských zákonodarcov vyzvalo v piatok večer vládu, aby sa uistila, že zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange bude vo Švédsku čeliť spravodlivosti, ak tamojšia prokuratúra obnoví voči nemu vyšetrovanie údajného sexuálneho útoku. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Zákonodarcovia v liste naliehajú na britského ministra vnútra Sajida Javida, aby „urobil všetko, čo je v jeho silách na presadenie krokov, ktoré zabezpečia, že Julian Assange môže byť vydaný do Švédska v prípade, že táto krajina podá žiadosť o jeho vydanie.“

Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne v roku 2012. Vtedy ho vo Švédsku vinili zo sexuálneho útoku, avšak vyšetrovanie bolo neskôr zastavené.

Väznica je pre Assangea v niečom lepšia ako veľvyslanectvo

On sám toto obvinenie dlhodobo popiera. Švédska prokuratúra vo štvrtok oznámila, že preskúma žiadosť o obnovenie predbežného vyšetrovania voči nemu.

Assangea zatkli vo štvrtok na základe žiadosti Spojených štátov o jeho vydanie, ako aj na základe obvinení z porušenia podmienok prepustenia na kauciu.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi