Jednou vetou

Assange počas zatýkania držal v ruke knihu od Vidala

Julian Assange odchádza zo súdu 11. apríla 2019 v Londýne. Londýnsky súd uznal vo štvrtok zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea za vinného z porušenia podmienok prepustenia na kauciu a nariadil jeho väzbu až do oznámenia trestu. Uviedla to agentúra AP s tým, že Assange čelí 12 mesiacom väzenia.

foto: TASR/AP

Zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange počas svojho štvrtkového zadržania a vyvlečenia britskou políciou z budovy ekvádorského veľvyslanectva v Londýne držal v ruke knihu od amerického spisovateľa a politika Gorea Vidala s názvom History of the National Security State.

Rusko zaradilo ukrajinského exministra obrany na medzinárodný zoznam hľadaných

Neskôr, keď na Westminsterskom magistrátnom súde a čakal na začiatok pojednávania, Assange si z tejto knihy potichu čítal, uvádza denník The Washington Post. Súd uznal 47-ročného Austrálčana za vinného z porušenia podmienok prepustenia na kauciu a nariadil jeho väzbu až do oznámenia trestu.

Vidalova kniha pokrýva témy blízke Assangeovi a WikiLeaks, pričom sa zameriava na historické udalosti, ktoré viedli k vzniku americkej stratégie národnej bezpečnosti ako masívnemu vojensko-priemyselno-bezpečnostnému komplexu, ako sa podľa denníka USA Today uvádza v anotácii predmetnej knihy vydanej v roku 2014.

„Ľudí nepočuť, pretože nemajú informácie,“ varuje Vidal vo svojej knihe. Assange ani nikto z jeho prívržencov neposkytol vysvetlenie, prečo austrálsky whistleblover držal túto knihu v rukách a aké posolstvo sa tým snažil verejnosti tlmočiť. Na sociálnych sieťach to však vzbudilo značnú pozornosť.

Policajti zatkli štyri hlavy kalábrijskej mafie ,Ndrangheta

Assange začal zverejňovať tajné materiály o vojnových zločinoch spáchaných v Iraku a Afganistane počas funkčného obdobia exprezidenta USA Georgea W. Busha a vyhol sa stíhaniu za vlády jeho nástupcu Baracka Obamu.

Vidal vo svojej knihe kritizuje amerických republikánov i demokratov za stupňovanie stratégie „vnútornej bezpečnosti“ v rokoch, ktoré nasledovali po rozsiahlych teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001.

Assange prostredníctvom svojich právnikov odkázal, že jeho zatknutie bolo v ére „štátu národnej bezpečnosti“ neodvrátiteľné. „Vravel som vám to,“ povedal Assange, parafrázujúc názov inej Vidalovej knihy „I Told You So“.

Môže vás zaujímať

Johnson strávil druhú noc na jednotke intenzívnej starostlivosti