Atény navrhli Skopje názov Nové Macedónsko ako riešenie pretrvávajúceho sporu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Nový grécky návrh názvu pre Bývalú juhoslovanskú republiku Macedónsko (FYROM) by mohol vyriešiť roky pretrvávajúci grécko-macedónsky spor o názov tejto krajiny.

Informovali o tom v utorok grécke i macedónske médiá po stretnutí predstaviteľov oboch krajín v Bruseli pod patronátom amerického splnomocnenca Matthewa Nimetza.

Názov krajiny by mal podľa gréckeho návrhu znieť v budúcnosti Nové Macedónsko, uviedli macedónske médiá, avšak bez toho, aby spresnili, či je tento variant prijateľný i pre Skopje. Ak by tomu však bolo tak, pretrvávajúci spor by sa mohol vyriešiť už v prvom polroku budúceho roka.

Skopje a Atény začnú rokovať o oficiálnom názve pre FYROM

Republika Macedónsko je v OSN registrovaná pod dočasným názvom FYROM, pretože Atény vidia v neoficiálnom názve krajiny riziko územných požiadaviek vzhľadom na existenciu rovnomenného gréckeho regiónu.

Medzičasom však tento spor začal brániť otvoreniu prístupových rokovaní Európskej únie s Macedónskom, ktoré má od roku 2005 štatút kandidátskej krajiny EÚ, a to pre objektívnu hrozbu veta Grécka v súvislosti s nevyriešením predmetného sporu.

Americký diplomat Nimetz sa už viac ako 22 rokov usiluje o vyriešenie tejto otázky – opakovane predložil aj návrhy riešenia, ktoré však nikdy neboli akceptované oboma stranami. V ostatných rokoch došlo k zmrazeniu bilaterálnych vzťahov a tým aj procesu hľadania riešenia sporu; v neposlednom rade pre vnútropolitickú krízu v Macedónsku, ktorú sa podarilo ukončiť v júni 2017.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania