Jednou vetou

Attenborough: Klimatické zmeny sú pre ľudstvo najväčšou hrozbou za tisícky rokov

Britský prírodovedec David Attenborough

foto: TASR/AP

Britský prírodovedec David Attenborough v pondelok vyhlásil, že klimatické zmeny predstavujú pre ľudstvo najväčšiu hrozbu za uplynulé tisícky rokov. Podľa neho by mohli viesť k pádu civilizácií a vyhynutiu "väčšiny prírodného sveta", informuje stanica BBC.

Attenborough vystúpil na oficiálnom otvorení Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) v poľskom meste Katovice, ktorá sa koná v čase varovaní pred pokračujúcim globálnym otepľovaním. Podľa BBC je katovická konferencia najdôležitejším podujatím venovaným tejto problematike od konferencie v Paríži z roku 2015, na ktorej bola prijatá parížska klimatická dohoda.

„Práve teraz čelíme katastrofe globálnych rozmerov spôsobenej samotným človekom. Klimatické zmeny sú totiž našou najväčšou hrozbou za tisícky rokov. Ak nezačneme konať, koniec našich civilizácií a vyhynutie väčšiny prírodného sveta je na obzore,“ varoval uznávaný odborník a popularizátor ochrany životného prostredia.

V Katoviciach sa rokuje o plnení záverov parížskej konferencie 2015

Attenborough sa na konferencii, ktorá bude trvať do 14. decembra, pokúša pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi verejnosťou a politikmi. „Obyvateľstvo sveta prehovorilo. Jeho odkaz je jasný – času ubúda. Ľudstvo požaduje, aby ste vy, ktorí rozhodujete, začali bezodkladne konať,“ zdôraznil 92-ročný prírodovedec.

Generálny tajomník OSN António Guterres na konferencii uviedol, že klimatické zmeny sú pre mnohé krajiny „otázkou života a smrti“. Skupina Svetovej banky (SB) medzitým oznámila, že zdvojnásobí príspevky chudobným krajinám, aby sa dokázali pripraviť na dôsledky klimatickej zmeny, a to na 200 miliárd dolárov počas päťročného obdobia. Približne polovica bude pochádzať zo zdrojov SB, zatiaľ čo zvyšná časť sa má získať z iných inštitúcií v rámci tejto skupiny a súkromného kapitálu.

Klimatické zmeny môžu stáť USA stovky miliárd dolárov ročne

Dvojtýždňová konferencia je zameraná na vytvorenie pravidiel financovania a plnenia záväzkov, ktoré vyplývajú z parížskej klimatickej dohody. Cieľom dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím – s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Snahy o zastavenie otepľovania planéty sa týkajú prevažne obmedzenia emisií takzvaných skleníkových plynov v čo najkratšom čase. Prisľúbené kroky vo svete však zatiaľ zďaleka nepostačujú. Podľa najnovších štúdií sú emisie oxidu uhličitého po štvorročnej stabilizácii opäť na vzostupe.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia