Jednou vetou

Aun Schan Su Ťij vyzdvihla hospodársky potenciál Jakchainského štátu

Aun Schan Su Ťij

foto: TASR/AP

Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij navštívila v piatok Jakchainský štát, kde vyzvala účastníkov investičného fóra na investovanie do tohto konfliktom sužovaného regiónu a kritizovala medzinárodné spoločenstvo za ignorovanie jeho rozvojového potenciálu.

Približne 700.000 Rohingov muselo v auguste 2017 ujsť z Mjanmarska do susedného moslimského Bangladéša pred brutálnym zásahom miestnej armády, ktorú Organizácia Spojených národov a Spojené štáty obvinili z páchania násilia na tejto menšine. V prevažne budhistickom Mjanmarsku dochádza už desiatky rokov ku diskriminácii moslimskej menšiny Rohingov.

„Už príliš dlho sa pozornosť medzinárodného spoločenstva zameriava skôr na negatívne aspekty súvisiace s problémami na severe Jakchainského štátu ako na širší obraz, ktorý poukazuje na nesmierny potenciál tohto štátu, čo sa týka mieru a rozvoja,“ uviedla Su Ťij na fóre, na ktorom sa zúčastňujú investori z Indie, Japonska, Južnej Kórey, Thajska a Číny.

EÚ poskytne ďalšiu humanitárnu pomoc Rohingom v Bangladéši

Agentúra DPA pripomína, že zverstvá, ktoré Mjanmarsko popiera, zapríčinili pokles návštevnosti turistov a investícií zo západných krajín. Mjanmarská vláda sa snaží tento pokles zvrátiť lákaním investorov z iných častí Ázie a vyzdvihovaním hospodárskeho rozvoja ako riešenia etnického napätia v Jakchainskom štáte.

Kritici tejto stratégie však poukazujú na to, že rozvoj od začiatku utečeneckej krízy väčšinou nepriniesol úžitok pre Rohingov, ktorí v oblasti zostali a nevytvoril podmienky pre návrat ďalších.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie