Jednou vetou

Austrálčan daroval rodinám obetí útokov na mešity na Novom Zélande 60.000 eur

Policajti stoja neďaleko miesta streľby v mešite 15. marca 2019 v štvrti Linwood v novozélandskom meste Christchurch. Štyria ľudia — traja muži a jedna žena — boli zatknutí v súvislosti s piatkovou streľbou v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch. Zatiaľ sa však nedá vylúčiť, že ďalší podozriví sú ešte na slobode, povedal šéf novozélandskej polície Mike Bush.

foto: TASR/AP

Austrálsky tínedžer Will Connolly daroval 60.000 eur rodinám obetí teroristických útokov na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, pri ktorých prišlo o život 51 ľudí. Informovala o tom v stredu rakúska stanica ORF.

Mladík sa stal známym, keď v marci rozbil vajce o hlavu krajne pravicovému politikovi Fraserovi Anningovi na protest proti jeho výrokom, že streľba v mešitách bola dôsledkom moslimskej imigrácie.

Anning, zastupujúci v austrálskom Senáte štát Queensland, vyvolal svojimi vyjadreniami na tlačovej konferencii v Melbourne kritické reakcie. Následne k nemu zozadu pristúpil Connolly a rozbil mu o hlavu vajce. Senátor mu uštedril niekoľko faciek a mladíka ihneď zadržala ochranka.

Žena hodila vajce do austrálskeho premiéra Morrisona

Po tomto incidente mnohí ľudia prispeli do finančnej zbierky na pokrytie nákladov na zaplatenie právnika pre Connollyho. „Vajcový chlapec“, ako ho v Austrálii nazývajú, však nakoniec dostal právnickú pomoc grátis. Práve preto sa rozhodol finančné dary venovať rodinám obetí.

 „Nebolo to nič, čo by som si mal nechať,“ napísal 17-ročný Connolly na svojom účte na Instagrame.

Zodpovednosť za útoky je pripisovaná 28-ročnému Austrálčanovi Brentonovi Tarrantovi, ktorý je obžalovaný z terorizmu a zabitia 51 osôb. Hrozí mu doživotný trest.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia