Jednou vetou

Austrálčan usporiadal pred svojou eutanáziou tlačovú konferenciu

David Goodall 104-ročný austrálsky ekológ David Goodall, ktorý pricestoval do Švajčiarska, aby dobrovoľne ukončil svoj život počas tlačovej konferencie v Bazileji 9. mája 2018

foto: TASR/AP

David Goodall, 104-ročný austrálsky ekológ, ktorý odcestoval do Švajčiarska, aby tam dobrovoľne ukončil svoj život, vyjadril v stredu nádej, že jeho krok zmení názor na eutanáziu. Jeho slová zazneli na stredajšej tlačovej konferencii vo švajčiarskom Bazileji.

Najstarší austrálsky vedec podstúpi vo Švajčiarku eutanáziu

Goodall plánuje ukončiť svoj život vo štvrtok na bazilejskej klinike Lifecircle. Dúfa, že jeho príbeh povedie k liberálnejším zákonom v Austrálii, kde asistovaná samovražda nie je legálna.

Goodall nejavil žiadne známky nervozity a nemal pochybnosti o svojom rozhodnutí, poznamenala agentúra DPA.
Na otázku, akú hudbu by chcel počúvať v poslednej hodine svojej pozemskej púte, v nemčine zaspieval záverečnú časť Symfónie č. 9 od nemeckého skladateľa Ludwiga van Beethovena.

Na cestu mu financie vyzbierala iniciatíva

Austrálska iniciatíva na podporu eutanázie Exit International, ktorej je Goodall členom už 20 rokov, vyzbierala takmer 20.000 dolárov na pokrytie jeho cestovných nákladov do Švajčiarska.

Zakladateľ Exit International Philip Nitschke v nedávnom rozhovore pre DPA uviedol, že Goodall je v dobrej fyzickej kondícii, ale kvalita jeho života sa už mierne zhoršila. Sám vedec vyhlásil, že stráca zrak a sluch a takto ďalej nechce žiť.

Nitschke doplnil, že rozhodnutie o asistovanej eutanázii urobil Goodall pri úplnom psychickom zdraví.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia