Jednou vetou

Austrálčania minú ročne za drogy miliardy austrálskych dolárov

Ilustračné foto

TASR/AP

Austrálčania minú na drogy ako kokaín, heroín, extáza či metamfetamín asi 9,3 miliardy austrálskych dolárov (5,87 miliardy eur) ročne. Vyplýva to z analýzy odpadovej vody vypracovanej austrálskou kriminálnou spravodajskou komisiou (ACIC), o ktorej výsledkoch informovala v stredu agentúra DPA.

Správa vychádza z údajov zozbieraných z odpadovej vody 56 percent austrálskej populácie – teda 13 miliónov ľudí -, pričom vedci v týchto splaškoch od augusta 2017 do augusta 2018 skúmali celkovo 13 látok.

V Austrálii sa podľa ich analýzy v tomto období skonzumovalo približne 9,6 tony metamfetamínu, štyri tony kokaínu, 1,1 tony extázy a viac ako 700 kilogramov heroínu.

Tieto údaje podľa ACIC odrážajú medziročný nárast v užívaní metamfetamínu a kokaínu – a naopak, pokles v konzumácii extázy a heroínu. Najčastejšie užívaný metamfetamín je syntetická stimulačná droga, existujúca v rôznych prevedeniach.

Sochu námorníka bozkávajúceho ženu v USA postriekali nápisom #MeToo

V Austrálii je okrem zmienených nelegálnych drog na vzostupe tiež užívanie fentanylu a oxykodónu, teda liekov na predpis, ktoré majú návykové účinky. Nárast v ich užívaní zaznamenali obzvlášť v austrálskom štáte Tasmánia.

Michael Phelan z ACIC uviedol, že analýza odhalila, aké „ohromné“ množstvo peňazí míňajú Austrálčania na drogy. „Toto sú peniaze, ktoré by ľudia mohli vynakladať na legitímne tovary pre seba a svoje rodiny,“ povedal.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu