Jednou vetou

Austrália a Kanada vyšlú lietadlá na monitorovanie severokórejských lodí

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Austrália vyšle vojenské hliadkovacie lietadlo do Japonska, aby monitorovalo severokórejské plavidlá podozrivé z prepravy zakázaného tovaru v rozpore so sankciami OSN. Oznámil to v sobotu austrálsky premiér Malcolm Turnbull.

Hliadkovacie lietadlo na takéto aktivity v regióne plánuje nasadiť aj Kanada. Stroje oboch krajín budú pôsobiť zo základne Kadena, ktorú má armáda USA na japonskom ostrove Okinava, uviedla v separátnom oznámení japonská vláda.

Severokórejské médiá spomenuli cieľ denuklearizácie dohodnutý na summite

Oznámenia prišli deň po tom, ako lídri Severnej a Južnej Kórey na historickom summite prisľúbili úsilie o úplnú denuklearizáciu Kórejského polostrova, pripomína v správe agentúra Reuters.

Americký prezident Donald Trump, ktorý sa má tiež stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, však zdôraznil, že zachová tlak na Pchjongjang vo forme sankcií uvalených na KĽDR v snahe zastaviť jej raketové a jadrové programy.

Verná ochranka beží s diktátorom na obed, len sa na to pozrite

Austrália, pevný spojenec USA, tiež prisľúbila udržanie ekonomického a diplomatického tlaku na Severnú Kóreu.
Do Japonska tento mesiac dorazila britská vojenská loď, aby sa pridala k spoločným snahám dohliadať na uplatňovanie sankcií OSN voči Severnej Kórei.

Vysokopostavení americkí predstavitelia ešte vo februári povedali, že Trumpova vláda a jej kľúčoví ázijskí spojenci pripravujú rozšírenie aktivít zameraných na sledovanie a zastavovanie lodí podozrivých z porušovania sankcií voči KĽDR, a to prevážaním komponentov zbraní a iného zakázaného tovaru.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia