Jednou vetou

Austrália aj Írsko sú solidárne k Británii, príjmu kroky proti Rusku

Na snímke írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney

Foto: TASR/AP

Írsko podnikne kroky proti Rusku v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou v susednom Anglicku, za ktorým podľa Británie stojí Moskva, uviedol v pondelok írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney. Minister v rozhovore pre štátnu televíziu RTE priblížil, že v pondelok večer absolvoval brífing a rozhodol o ďalšom postupe, o ktorom bude svojich kolegov informovať v utorok.

„Jednoznačne môžete očakávať, že Írsko bude zajtra (utorok) z hľadiska toho, čo sa stalo, konať primerane a prejaví solidaritu s našim najbližším susedom,“ oznámil Coveney, ktorého citovala agentúra Reuters. Veľvyslanec Ruska v Írsku Jurij Filatov vyzval írsku vládu, aby „použila zdravý rozum“. V rozhovore pre RTE povedal, že nevie o dôkazoch, ktoré by viedli k potrebe zničiť veľmi pozitívne vzťahy medzi Moskvou a Dublinom.

Prvé útočné použitie chemických zbraní v Európe od 2. svetovej vojny

Vlády USA, Kanady, Austrálie i štátov v Európe oznámili v pondelok svoje plány vyhostiť dovedna viac než 100 ruských diplomatov. Austrálsky premiér Malcolm Turnbull uviedol, že dvojica ruských diplomatov, neohlásených príslušníkov spravodajskej služby, dostala na odchod z Austrálie sedem dní.„Austrália reaguje na nedávny útok nervovoparalytickou látkou v Salisbury v Spojenom kráľovstve spoločne so Spojeným kráľovstvom a ďalšími spojencami a partnermi,“ oznámil premiér Turnbull, ktorého vyhlásenie citovala agentúra Reuters.

Turnbull útok odsúdil a považuje ho za „prvé útočné použitie chemických zbraní v Európe od druhej svetovej vojny“. Podľa jeho slov išlo o „bezohľadný a úmyselný“ čin spáchaný Ruskom, ktorý poškodzuje svetovú bezpečnosť a porušuje pravidlá proti používaniu chemických zbraní.

Spojené štáty v pondelok oznámili, že vyhostia 60 ruských diplomatov a nariadia zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle. Ku kroku pristúpili v reakcii na útok na Skripaľa a jeho dcéru. V zapätí na to oznámil predseda Európskej rady Donald Tusk, že ruských diplomatov vyhostí aj celkovo 14 členských krajín Európskej únie. Vyhostiť ruských diplomatov sa neskôr rozhodli aj ďalšie dve krajiny z toho bloku.

Na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pritom podľa Británie použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem