Jednou vetou

Austrália bude proti trestu smrti pre Juliana Assangea

Julian Assange gestikuluje počas príchodu na súd 11. apríla 2019 v Londýne

foto: TASR/AP

Austrália bude namietať proti prípadnému udeleniu trestu smrti zakladateľovi organizácie WikiLeaks Julianovi Assangeovi, pokiaľ by došlo k jeho vydaniu do Spojených štátov. V meste Sydney sa v piatok konala demonštrácia za Assangeovo prepustenie; podporu mu vyjadrilo aj združenie austrálskych novinárov, píše agentúra AP.

Zakladateľa projektu WikiLeaks zatkli vo štvrtok na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne po tom, ako mu Ekvádor zrušil azyl. Podľa obvinenia porušil podmienky prepustenia na kauciu. Taktiež mu hrozí vydanie do USA v súvislosti s obvineniami zo zverejnenia utajovaných vládnych informácií a sprisahania.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová v piatok v reakcii na obavy v súvislosti s trestom smrti, ktorý mu v USA hrozí, povedala, že Austrália je „absolútne proti trestu smrti“. Payneová doplnila, že Británia požiadala USA o ubezpečenie, že Assange nebude vystavený trestu smrti, pokiaľ ho vydajú.

Assange sa musí zodpovedať za to, čo spáchal, vyhlásila Clintonová

„Samotný proces vydávania je záležitosťou medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom, ale takéto odporúčanie sme od Spojeného kráľovstva dostali aj my,“ povedala novinárom Payneová. „Austrália… je úplne proti trestu smrti – toto je obojstranné stanovisko (spolu s Britániou) a to, ktorú budeme naďalej obhajovať.“

Austrálsky premiér Scott Morrison na druhej strane vyhlásil, že jeho krajina proti žiadosti USA o Assangeovo vydanie namietať nebude a že to „nijako nesúvisí s Austráliou“. Do tejto kauzy podľa jeho vyhlásenia pre tamojšie médiá zasahovať neplánujú s tým, že je to záležitosť USA.

Assange je podľa londýnskeho súdu vinný z porušenia podmienok prepustenia na kauciu

Dodal, že Assangeovi poskytli štandardnú konzulárnu pomoc ako ktorémukoľvek inému Austrálčanovi, ktorý sa dostane do problémov v inej krajine. Podľa Morrisona bude 47-ročný Austrálčan musieť čeliť dôsledkom akéhokoľvek porušenia práva v zahraničných jurisdikciách.

V austrálskom Sydney sa pred britským konzulátom na Assangeovu podporu zhromaždilo asi 30 ľudí. Združenie austrálskych novinárov uviedlo, že ho prenasledujú za novinárske aktivity.

Môže vás zaujímať

BIELORUSKO: Voľby vyhral Lukašenko, ľudia protestovali v uliciach