Jednou vetou

Austrália bude proti trestu smrti pre Juliana Assangea

Julian Assange gestikuluje počas príchodu na súd 11. apríla 2019 v Londýne

foto: TASR/AP

Austrália bude namietať proti prípadnému udeleniu trestu smrti zakladateľovi organizácie WikiLeaks Julianovi Assangeovi, pokiaľ by došlo k jeho vydaniu do Spojených štátov. V meste Sydney sa v piatok konala demonštrácia za Assangeovo prepustenie; podporu mu vyjadrilo aj združenie austrálskych novinárov, píše agentúra AP.

Zakladateľa projektu WikiLeaks zatkli vo štvrtok na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne po tom, ako mu Ekvádor zrušil azyl. Podľa obvinenia porušil podmienky prepustenia na kauciu. Taktiež mu hrozí vydanie do USA v súvislosti s obvineniami zo zverejnenia utajovaných vládnych informácií a sprisahania.

Austrálska ministerka zahraničných vecí Marise Payneová v piatok v reakcii na obavy v súvislosti s trestom smrti, ktorý mu v USA hrozí, povedala, že Austrália je „absolútne proti trestu smrti“. Payneová doplnila, že Británia požiadala USA o ubezpečenie, že Assange nebude vystavený trestu smrti, pokiaľ ho vydajú.

Assange sa musí zodpovedať za to, čo spáchal, vyhlásila Clintonová

„Samotný proces vydávania je záležitosťou medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom, ale takéto odporúčanie sme od Spojeného kráľovstva dostali aj my,“ povedala novinárom Payneová. „Austrália… je úplne proti trestu smrti – toto je obojstranné stanovisko (spolu s Britániou) a to, ktorú budeme naďalej obhajovať.“

Austrálsky premiér Scott Morrison na druhej strane vyhlásil, že jeho krajina proti žiadosti USA o Assangeovo vydanie namietať nebude a že to „nijako nesúvisí s Austráliou“. Do tejto kauzy podľa jeho vyhlásenia pre tamojšie médiá zasahovať neplánujú s tým, že je to záležitosť USA.

Assange je podľa londýnskeho súdu vinný z porušenia podmienok prepustenia na kauciu

Dodal, že Assangeovi poskytli štandardnú konzulárnu pomoc ako ktorémukoľvek inému Austrálčanovi, ktorý sa dostane do problémov v inej krajine. Podľa Morrisona bude 47-ročný Austrálčan musieť čeliť dôsledkom akéhokoľvek porušenia práva v zahraničných jurisdikciách.

V austrálskom Sydney sa pred britským konzulátom na Assangeovu podporu zhromaždilo asi 30 ľudí. Združenie austrálskych novinárov uviedlo, že ho prenasledujú za novinárske aktivity.

Môže vás zaujímať

Pátrajú po vnučke Roberta Kennedyho a jej synovi