Jednou vetou

Austrália je druhým najväčším importérom zbraní na svete

Ilustračné foto

Foto: TASR

Austrália sa stala druhým najväčším importérom zbraní na svete za Saudskou Arábiou. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na analýzu Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI).

Austrália sa dostala zo štvrtého na druhé miesto v rokoch 2017-2018. Podľa televíznej stanice ABC k tomu prispel nákup stíhacích lietadiel a taktiež ponoriek za 50 miliárd austrálskych dolárov (30 mld. eur). V minulých rokoch Austrália zvýšila dovoz vojenských lietadiel a plavidiel v dôsledku uvedomenia si hrozieb v regióne.

Saudská Arábia aj naďalej vedie rebríček importérov zbraní, pričom Čína postúpila zo šiestej priečky v roku 2017 na tretiu v roku 2018. Jej sused India sa prepadla z druhého miesta na štvrté.

Nový Južný Wales ako posledný štát Austrálie legalizoval interrupcie

Vláda v Canberre sa snaží, aby sa Austrália dostala do roku 2027 do prvej desiatky najväčších exportérov, avšak v roku 2017 spadla z 18. na 25. pozíciu.

Spojené štáty, Rusko, Francúzsko a Nemecko stále dominujú na exportnom trhu, pokým Španielsko poskočilo z deviateho miesta v roku 2017 na piate v roku 2018.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení