Jednou vetou

Austrália obmedzí prisťahovalectvo, aby zmiernila preľudnenosť miest

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Austrálska vláda zvažuje ďalšie obmedzenie prisťahovalectva, ktoré okrem "hospodárskeho úspechu" prináša i problémy s preľudnenosťou tamojších veľkomiest, ako sú Sydney či Melbourne. Oznámil to austrálsky premiér Scott Morrison, ktorého citovala v utorok tlačová agentúra DPA.

Počet osôb, ktoré prichádzajú do Austrálie natrvalo, je v súčasnosti ohraničený na 190.000 ročne, vláda sa ho však pokúsi znížiť o 30.000.

„V Sydney sa prisťahovalci podieľali na vlaňajšom prírastku obyvateľstva približne 70 percentami. Nárast počtu obyvateľov zohral rozhodujúcu úlohu pri našom hospodárskom úspechu,“ povedal Morrison. Zároveň však vie o starostiach Austrálčanov žijúcich v najväčších mestách krajiny, kde sú preplnené ulice, dopravné prostriedky i školy. „Vravia: dosť, dosť, dosť,“ upozornil premiér.

Austrália zvažuje presťahovanie svojej ambasády do Jeruzalema

Počas 12 mesiacov do júna tohto roka sa usídlilo v Austrálii približne 160.000 imigrantov, čo je výrazne menej ako stanovené maximum. Morrison očakáva, že cieľovou hranicou bude práve tento počet. Zdôraznil, že treba zohľadňovať aj nálady medzi občanmi.

Budúci rok v máji sa majú v Austrálii konať parlamentné voľby.

Austrália patrí medzi krajiny s najvyššou mierou prisťahovalectva na svete. V súčasnosti má táto krajina vyše 25 miliónov obyvateľov. Podľa najnovších údajov štatistického úradu bolo vlani vydaných vyše 262.480 trvalých a časovo ohraničených víz. Čo sa týka krajín pôvodu, 20 percent prisťahovalcov pochádzalo z Indie, 15 percent z Číny a deväť percent z Británie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia