Jednou vetou

Austrália uzavrela kontrakt na dodávku 12 ponoriek za 50 miliárd dolárov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Austrália v pondelok oficiálne uzavrela zmluvu s Francúzskom na dodávku 12 špičkových vojenských ponoriek za 50 miliárd austrálskych dolárov (34 miliárd eur), čím Canberra vyslala signál, že je pripravená demonštrovať silu v Pacifiku, uvádza agentúra AFP.

Austrálsky premiér Scott Morrison vyhlásil, že súčasťou tohto „veľmi smelého plánu“ je „historicky najväčšia investícia do obrany v mierových časoch“.

Prvá ponorka má byť dodaná v období po roku 2030.

Austrálske aerolínie Qantas zrušili objednávku na osem lietadiel A380 od Airbusu

Podľa odporcov projektu je už však príliš neskoro – medzinárodné vody na sever a juh Austrálie sú dejiskom intenzívnej rivality medzi Spojenými štátmi, Čínou a regionálnymi mocnosťami, ktoré vzájomne súperia o vplyv, píše agentúra AFP.

Peking si robí teritoriálne nároky na väčšinu Juhočínskeho mora – kľúčovej námornej dopravnej cesty pre dodávky rudy, minerálov a ropy, ktorá poháňa čínsku ekonomiku.

Storočná povodeň v Austrálii zasiahla severovýchod krajiny

Washington sa obáva čoraz asertívnejšieho presadzovania teritoriálnych nárokov zo strany Číny voči menším ázijským štátom.

Austrálski vojenskí analytici dúfajú, že nové ponorky budú slúžiť ako odstrašujúci prostriedok voči možným nepriateľským aktivitám.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba