Jednou vetou

AUSTRÁLIA: Vláda zakázala vnútorné zhromaždenia viac ako 100 ľudí

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Austrálčania by tiež nemali cestovať do zahraničia.

Austrália v stredu zakázala zhromaždenia viac ako 100 ľudí vo vnútorných priestoroch, ktoré nie sú nevyhnutné, aby spomalila šírenie nového koronavírusu. Je to jedno z viacerých opatrení, ktoré vláda prijala s tým, že by v tejto súvislosti mohli trvať aj viac ako šesť mesiacov.

„Toto je udalosť, ktorá sa stane raz za sto rokov. Pozeráme sa na situáciu, ako by sme to mohli riešiť, po najmenej šesť mesiacov. Mohlo by to byť oveľa dlhšie. Mohlo by to byť kratšie. Vzhľadom na vývoj udalostí je to nepravdepodobné,“ oznámil austrálsky premiér Scott Morrison novinárom. Už skôr vláda zrušila vonkajšie podujatia s účasťou presahujúcou 500 ľudí.

Medzi zhromaždenia konajúce sa vo vnútri, ktoré nie sú nevyhnutné, patria napríklad svadby a náboženské obrady. Výnimku majú zdravotné a pohotovostné zariadenia. Centrá pre seniorov a hendikepovaných ľudí sú otvorené, no nepovoľujú návštevy. Otvorené zostávajú aj školy, niektorí zdravotnícki odborníci však vyzývajú na ich zavretie.

Vláda tiež varovala občanov, aby necestovali do zahraničia. Pre 20-tisíc zahraničných študentov – zdravotníckych asistentov zrušia pracovné obmedzenia, aby mohli pomôcť zdravotnému systému v boji proti pandémii. Aerolínie, ktoré čelia tlaku pre obmedzené domáce aj medzinárodné lety, zase dostanú finančnú pomoc v hodnote 715 miliónov austrálskych dolárov (v prepočte zhruba 391-miliónov eur).

V Austrálii do stredy potvrdili 454 prípadov nákazy novým koronavírusom. Väčšina z nich sú Austrálčania, ktorí sa vrátili zo zahraničia.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím