Jednou vetou

Austrálska armáda zakázala používanie symbolov smrti

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Austrálska armáda zakázala svojim príslušníkom používanie symbolov smrti, napríklad kostlivcov a lebiek so skríženými hnátmi. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na správy austrálskych médií.

Príslušné nariadenie vydal tento týždeň generálporučík Angus Campbell, ktorý sa v júli stane hlavným veliteľom austrálskej armády. Nosenie symbolov propagujúcich smrť a násilie podľa neho vo všeobecnosti vyjadruje povýšenosť a nedostatok zdravého úsudku a podrýva morálne hodnoty armády.

„Naším poslaním ako vojakov je služba štátu, v rámci ktorej vždy pristupujeme k používaniu násilia s pokorou – a všade, kde je to možné, uplatňujeme súcit. Symbolika smrti, o ktorej hovorím, podrýva tieto služobné morálne hodnoty,“ vysvetlil generál Campbell.

Pre vydanie zákazu sa rozhodol po tom, ako si všimol, že austrálski vojaci pôsobiaci doma vo vlasti i v zahraničí majú takéto symboly na nášivkách či odznakoch. Zdôraznil však, že sa to týka len malého množstva vojakov, ktorí zvyčajne nenosia lebky so zlým úmyslom, pretože ide o bežnú súčasť súčasnej popkultúry.

Príslušná interná direktíva bola podľa austrálskej televízie ABC bola rozposlaná armádnym dôstojníkom 17. apríla a neskôr bola zverejnená na internetových sociálnych sieťach. Veliteľom bolo nariadené, aby zaistili okamžité odstránenie symboliky smrti zo svojich útvarov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia