Austrálsky premiér protestuje proti urážlivým výrokom tureckého prezidenta

Scott Morrison

Foto: TASR/AP

Austrálsky premiér Scott Morrison si v stredu predvolal tureckého veľvyslanca v Canberre a žiadal od neho, aby vysvetlil "veľmi urážlivé" výroky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v súvislosti s masakrou v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch.

Ako pripomenula agentúra AFP, Erdogan v rámci kampane pred komunálnymi voľbami v Turecku hovoril o útoku na Novom Zélande ako o súčasti útoku na Turecko a islam.

Európsky parlament schválil uznesenie na pozastavenie rokovaní s Tureckom

Erdogan tiež varoval protimoslimsky ladených Austrálčanov, ktorí navštevujú Turecko, že sa môžu domov vrátiť v rakvách „ako ich starí otcovia“ – pre Austráliu to bola jasná narážka na bitku o Gallipoli, ktorá sa odohrala počas prvej svetovej vojny a v ktorej padli tisíce príslušníkov Austrálskeho a novozélandského armádneho zboru (ANZAC).

Austrálske médiá informovali, že Morrison neprijal ospravedlenie za Erdoganove výroky, ktoré mu tlmočil turecký veľvyslanec Korhan Karakoč. Morrison vysvetlil, že Erdoganove slová „urážajú pamiatku“ príslušníkov ANZAC-u.
Morrison okrem toho vyzval Austrálčanov, ktorí cestujú do Turecka, aby boli opatrní. Uviedol tiež, že Austrália prehodnotí svoje odporúčanie občanom v súvislosti s cestami do Turecka.

Útočník z Nového Zélandu cestoval po Európe, údajne bol aj na Slovensku

Dodal, že v stredu sa austrálsky veľvyslanec v Turecku stretne so zástupcami tureckej vlády. Morrison v tejto súvislosti uviedol, že počká na reakciu tureckej vlády a až potom podnikne vo veci ďalšie kroky. Upozornil však, že „na stole sú všetky diplomatické možnosti“.

Erdogan hovoril o bitke o Gallipoli z roku 1915, v ktorej proti sebe na jednej strane stáli turecké jednotky a na druhej strane Austrálsky a novozélandský armádny zbor (ANZAC) spolu s britskými a francúzskymi jednotkami. Padlo v nej 58.000 spojeneckých vojakov. Osmanská ríša prišla o 87.000 vojakov. Zranených na oboch stranách bolo 300.000 mužov.

Na Novom Zélande začali pochovávať obete piatkovej masakry v mešitách

Pôvodným cieľom spojencov a ich invázie bolo získať kontrolu nad strategickým prielivom Dardanely a otvoriť cestu spojeneckým lodiam do Čierneho mora, obsadiť hlavné mesto Osmanskej ríše Konštantínopol a zbaviť Rusko tureckého tlaku na kaukazskom fronte. Spojenci tieto svoje ciele nedosiahli a po mesiacoch bojov sa museli stiahnuť.

Erdogana už za výroky na margo piatkového útoku na dve mešity v novozélandskom Christchurchi ostro odsúdil aj samotný Nový Zéland. Podpredseda jeho vlády Winston Peters proti tomu v pondelok rozhodne protestoval, pričom upozornil, že takéto spolitizovanie masakru „ohrozuje budúcnosť a bezpečnosť obyvateľov Nového Zélandu a našich ľudí v zahraničí a je úplne nefér“.

Môže vás zaujímať

FOTO: Úrady pripustili, že výbuch sopky si mohol vyžiadať až 13 životov