Jednou vetou

Austrálskym vicepremiérom a šéfom Národnej strany sa stal Michael McCormack

Michael McCormack

Foto: TASR/AP

Funkcie podpredsedu austrálskej vlády sa v pondelok po zložení sľubu ujal Michael McCormack, ktorý na tomto poste vystrieda Barnabyho Joycea.

McCormack sa funkcie vo vláde ujal po tom, ako zvíťazil aj vo voľbách predsedu Národnej strany, v ktorých porazil Georgea Christensena. Vo vláde bude mať McCormack na starosti problematiku infraštruktúry a dopravy.

Barnaby Joyce (50) má za sebou celú sériu škandálov: už vlani sa musel nakrátko vzdať funkcie podpredsedu vlády, pretože v čase parlamentných volieb z roku 2016 mal dvojaké občianstvo, čím porušil austrálsku ústavu.

V roku 2015 zase na seba tento politik zase upriamil pozornosť tým, že amerického herca Johnnyho Deppa vyzval, aby svojich dvoch yorkshirských teriérov čo najrýchlejšie odviezol z krajiny. Depp totiž porušil prísne karanténne opatrenia platiace v Austrálii pre dovezené zvieratá a jeho psom tak v tejto krajine hrozili utratením.

Joyce zároveň už dlhšie čelil tlaku na odstúpenie z pozície predsedu Národnej strany Austrálie. Politik sa stal v ostatných dvoch týždňoch predmetom záujmu austrálskej verejnosti i v súvislosti s aférou, ktorú mal so svojou o 17 rokov mladšou bývalou mediálnou poradkyňou Vikki Campionovou, s ktorou momentálne čaká dieťa.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia