Jednou vetou

Avakov: Bezpečnostné zložky sú pripravené zabrániť destabilizácii na Ukrajine

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov v piatok vylúčil riziko zmarenia blížiacich sa prezidentských volieb na Ukrajine radikálnymi zoskupeniami. Podľa jeho názoru by tento scenár bol možný jedine za predpokladu, že radikálov zneužijú samotní kandidáti.

 Informovala o tom agentúra UNIAN s tým, že Avakov to vyhlásil, na stretnutí s predstaviteľmi Svetového kongresu Ukrajincov (SKU) a amerického Národného demokratického inštitútu (NDI), ktorí sa v nedeľu na prezidentských voľbách na Ukrajine zúčastňujú ako ich pozorovatelia.

Avakov zdôraznil, že ministerstvo vnútra má dostatok prostriedkov, aby predišlo zneužitiu volieb radikálmi. Súčasne rozhodne odmietol mýtus, že tieto radikálne skupiny riadi jeho rezort a že sú „osobnou armádou Avakova“. Ubezpečil, že ak by počas volieb alebo po nich aj vznikla nejaká mimoriadna situácia, bezpečnostné zložky ju veľmi rýchlo vyriešia.

Priznal však, že isté riziko destabilizácie situácie na Ukrajine po prvom kole prezidentských volieb existuje. Zároveň zdôraznil, že takýto vývoj situácie by bol možný len v prípade, že by sa takto rozhodli niektorí prezidentskí kandidáti.

Avakov v tejto súvislosti spresnil, že „rizikom môže byť rozhodnutie jedného zo štábov kandidátov v prípade, ak rozdiel (v počte odovzdaných hlasov) medzi nimi (kandidátmi) bude neveľký a objaví sa mnoho sťažností na porušenie (zákona o voľbách).“

V takomto prípade by daní kandidáti mohli využiť radikálne skupiny, uviedol Avakov. Dodal, že do tejto situácie by sa potom mohla zamiešať aj „agresorská krajina, a to by bolo oveľa väčšie riziko“.

Francúzsko sa chystá na ďalšiu vlnu protestov

K možným rizikám vývoja na Ukrajine po voľbách sa vyjadrila v piatok aj expremiérka Julija Tymošenková, ktorá je prezidentskou kandidátkou a podľa prieskumov zvedie boj o postup do druhého kola volieb s úradujúcim prezidentom Petrom Porošenkom.  Tymošenková uviedla, že jej politická strana po voľbách nebude iniciovať masové protesty alebo zhromaždenia.

Vo vysielaní televízie 1+1 Tymošenková vyhlásila, že vie o „vybičúvaní situácie v krajine“ pred voľbami, aj o tvrdeniach, že hrozí „nový majdan (protivládne protesty), povstania, silová konfrontácia. Ubezpečila však, že „nič také nebude“.

Prvé kolo prezidentských volieb na Ukrajine sa bude konať 31. marca. Ak ani jeden kandidát nezíska podporu viac ako polovice zúčastnených voličov, 21. apríla sa bude konať druhé kolo volieb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia