Jednou vetou

Azerbajdžanský prezident sa uchádza o 4. mandát, opozícia voľby bojkotuje

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev

foto: TASR/AP

V Azerbajdžane sa v stredu konajú prezidentské voľby, ktoré sprevádza bojkot opozície. Jasným favoritom je prezident Ilham Alijev, ktorý vládne v tejto stredoázijskej postsovietskej republike už 15 rokov, informovala agentúra Reuters. Azerbajdžanské opozičné strany sa rozhodli hlasovanie bojkotovať. Zdôvodnili to systematickým potláčaním disentu a obavám z falšovania volebných výsledkov.

„Nebudeme sa podieľať na tomto predstavení,“ povedal na margo stredajších volieb šéf Džamil Hasanli, šéf hlavného opozičného hnutia, Národnej rady demokratických síl. Prezident a jeho stúpenci podozrenia z manipulácie volieb a potláčania odporcov režimu popierajú. Autoritatívny Ilham Alijev (56) stojí na čele tejto stredoázijskej republiky bohatej na ropu a plyn od roku 2003. V úrade vtedy vystriedal svojho otca Hejdara, bývalého azerbajdžanského komunistického funkcionára, ktorý bol prezidentom desať rokov.

V stredajších prezidentských voľbách sa Ilham Alijev uchádza už o štvrtý mandát po sebe. Má celkovo sedem vyzývateľov. Väčšina z nich už za prezidenta kandidovala aj v minulosti a nikdy nezískala viac než dve percentá hlasov, pripomína agentúra AP. K volebným urnám môže pristúpiť 5,2 milióna oprávnených voličov. Prvé oficiálne výsledky sa očakávajú niekoľko hodín po uzavretí volebných miestností o 17.00 h SELČ.

Na priebeh hlasovania dohliadajú aj medzinárodní pozorovatelia vrátane zástupcov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Podľa jej nedávneho hodnotenia však azerbajdžanské zákony neumožňujú slobodné vedenie volebnej kampane, keďže obmedzujú slobodu prejavu a zhromažďovania. Aktivisti obviňujú Alijevov režim z autoritatívnych praktík, obmedzovania občianskych slobôd, umlčovania opozície a nezávislých médií. Západné vlády však tlmia svoju kritiku Azerbajdžanu vzhľadom na jeho bohaté energetické zdroje a strategickú polohu medzi Iránom, Ruskom a Tureckom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia