Jednou vetou

Tajfún Haišen bičuje po Japonsku Kórejský polostrov

Ilustračná snímka

Foto: Getty Images

Silný tajfún Haišen, ktorý cez víkend potrápil južné Japonsko, sa presunul na západ a bičuje Kórejský polostrov. V Južnej Kórei poškodil budovy, zaplavil cesty a tisícky domácností pripravil o elektrinu, v Japonsku si vyžiadal aj desiatky zranených.

Kórejský meteorologický úrad informoval, že tajfún popoludní prechádzal vodami pri pobrežnom meste Sokčcho, predtým sa prehnal južnými a východnými regiónmi krajiny. Živel slabne, vietor, ktorý ho sprevádza, dosahuje rýchlosť 108 kilometrov za hodinu, zatiaľ čo ráno to bolo 144 kilometrov za hodinu. V priebehu 12 hodín by mal zoslabnúť na tropickú búrku.

Tajfún Haišen, čo v čínštine znamená morský boh, zaplavil cesty v juhokórejskom Ulsane a ďalších pobrežných mestách ako Pusan, Kangnung a spomínanom Sokčcho. Vyvracal tiež stromy, poničil dopravné značky, budovy a ďalšie stavby. V Pusane podľa ministerstva vnútra a bezpečnosti utrpel jeden človek zranenia, po tom, čo vietor prevrátil auto. Pre tajfún v Južnej Kórei zrušili stovky letov, zavreli tiež niektoré mosty a železničné úseky a tisícky lodí presunuli do bezpečia. Viac ako 1 600 obyvateľov južných regiónov na pevnine evakuovali pre hroziace zosuvy pôdy a ďalšie riziká. Na ostrove Čedžu a juhu pevninskej Južnej Kórey skončilo bez elektriny 17 620 domácností, do pondelka rána prívod energie obnovili 11 523 z nich.

V Japonsku je po tajfúne stále na niektorých miestach paralyzovaná doprava. Pozastavená je vysokorýchlostná železnica a väčšinu domácich letov dotýkajúcich sa letísk v juhozápadnom Japonsku v pondelok zrušili. V Hirošime a ďalších mestách na juhozápade sú zavreté školy aj obchodné domy. Podľa agentúry pre zvládanie požiarov a katastrof najmenej 38 ľudí utrpelo v dôsledku Haišenu zranenia, päť z nich vážne. V prefektúre Mijazaki sú po zosuve bahna nezvestní štyria ľudia.

Do pondelka večera by mal Haišen dosiahnuť severovýchod Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, ktorý minulý týždeň tvrdo zasiahol tajfún Majsak. Severokórejská televízia zverejnila zábery, na ktorých možno vidieť záplavy v mestách Wonsan a Tongčchon. Štátne médiá zatiaľ neinformovali o obetiach Haišenu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia