Jednou vetou

B. Johnson vyzýva na záchranu brexitu

Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson

Foto: TASR

Bývalý šéf britskej diplomacie Boris Johnson vo svojom stredajšom rezignačnom prejave v parlamente kritizoval plán premiérky Theresy Mayovej na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Mayovej plán podľa Johnsona nepočíta so skutočným brexitom a Británia by sa po jeho realizácii ocitla v "mizernom trvalom stave neistoty".

 „Ešte stále je čas zachrániť brexit. Máme stále čas na rokovania,“ povedal podľa BBC poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu Johnson, ktorý minulý týždeň odstúpil z ministerskej funkcie pre nesúhlas s Mayovej víziou budúcich blízkych obchodných vzťahov Británie s EÚ.

Zdravotné poisťovne dostanú za poistencov po smrti ročne 5,5 milóna eurV európskych a euroázijských médiách sa vyskytuje čoraz viac násilia

Podľa Johnsona po referende spred dvoch rokov existovalo v britskej vláde silné odhodlanie a entuziazmus pre realizáciu brexitu v takej podobe, ktorá by obnovila úplnú nezávislosť Spojeného kráľovstva. Toto odhodlanie sa však odvtedy vytratilo, domnieva sa exminister.

Mayovej vláda podľa neho nepretavila svoje pôvodné jasné postoje do pevnej pozície v rámci rokovaní o brexite a ani sa nepokúsila dohodnúť s EÚ voľnejšie obchodné vzťahy. Ak Londýn v oblasti odchodu akceptuje pravidlá EÚ, dostane sa s Bruselom do „ekonomického vazalského vzťahu“, varoval Johnson, podľa ktorého sa však ešte stále dá všetko napraviť.

„Musíme sa o to pokúsiť teraz, lebo ďalšiu šancu urobiť to správne už nedostaneme,“ citovala Johnsonove slová agentúra DPA.

Ústavný súd v Rumunsku potvrdil právo na pobyt homosexuálnemu páru

Podľa plánu britskej vlády, prijatého na nedávnom zasadnutí vo vidieckom sídle Chequers, má Spojené kráľovstvo aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Johnson ani ďalší zástancovia tzv. tvrdého brexitu s touto predstavou nesúhlasia.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi