Jednou vetou

Babiš bol vypovedať na polícii

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Český premiér Andrej Babiš bol v pondelok vypovedať na polícii v kauze údajného zavlečenia svojho syna na Ruskom anektovaný ukrajinský polostrov Krym. Informoval o tom spravodajský server iRozhlas.cz.

Na Obvodné riaditeľstvo polície Praha 1 dorazil krátko pred 08.00 h a zdržal sa tam necelé dve hodiny, ako zistil iRozhlas.cz. Kriminalisti prípad vyšetrujú pre podozrenie z trestného činu zavlečenia.

Babiš bol na polícii podať vysvetlenie, čo avizoval už minulý týždeň. „Dostal som, vypovedať pôjdem na budúci týždeň,“ reagoval premiér na otázku servera Blesk.cz, či dostal od vyšetrovateľov predvolanie.

Ako presne vypovedal, jasné nie je. Babiš na policajné riaditeľstvo nešiel hlavným vchodom, nechal sa zaviezť do dvora priľahlého komplexu budov, kam verejnosť nemala prístup. Na policajnom riaditeľstve strávil český premiér necelé dve hodiny a budovu opustil krátko pred 10.00 h. Nastúpil priamo do pripraveného auta a odišiel.

Stoltenberg vyjadril podporu Ukrajine a jej právu na užívanie teritoriálnych vôd

Redakcia iRozhlas.cz ho oslovila aspoň prostredníctvom cez SMS – na zaslané otázky bezprostredne nereagoval. Server Seznam Zprávy odvysielal pred časom reportáž s Andrejom Babišom mladším. Ten v nej obvinil spolupracovníkov svojho otca, že ho proti jeho vôli zadržiavali na Kryme, a to pre kauzu okolo rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej otec aj syn čelia obvineniu z dotačného podvodu.

Premiér podľa Babiša mladšieho chcel, aby práve pre túto kauzu opustil Česko. Premiér synove slová popiera a tvrdí, že jeho potomok trpí schizofréniou, musí sa liečiť a byť pod dohľadom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia