Jednou vetou

Babiš dostal veľa času na zloženie vlády, podľa Zemana nie sú originálni

Český premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman

foto: TASR/AP

Dokiaľ bude český premiér v demisii a líder hnutia ANO Andrej Babiš rokovať o vytvorení vlády, nebude mu Miloš Zeman podľa vlastných slov zväzovať ruky žiadnymi termínmi. Český prezident sa takto vyjadril vo štvrtok v televízii Barrandov.

„V Holandsku sa sedem mesiacov rokuje o vláde. V Nemecku je teraz pred podpisom koaličná dohoda a ešte len bude podrobená vnútrostraníckemu referendu v SPD. Takže nie sme nijako originálni,“ povedal Zeman, ktorý tipuje, že vláda s dôverou by v ČR mohla vzniknúť do leta.

„Osobne by som si predstavoval, že sa druhý pokus môže uskutočniť niekedy na prelome jari a leta. Ale je to môj subjektívny odhad, a ja Andrejovi Babišovi, ak bude rokovať, nedávam žiadny časový limit,“ dodal Zeman podľa portálu Novinky.cz.

Český prezident ďalej ocenil rozhovory medzi sociálnymi demokratmi z ČSSD a hnutím ANO. Uznesenie zjazdu ČSSD, ktoré vyzýva ANO, aby do vlády nenominovalo trestne stíhanú osobu, však podľa Zemana môže celý zjazd revokovať. Prezident v tomto zmysle zapochyboval, že by ČSSD mohlo diktovať ANO, koho má mať vo vláde.

Domnievam sa, že nakoniec dôjde ku kompromisu, ktorý bude spočívať v tom, že sociálna demokracia bude mať okrem mnou odporúčaných odborných námestníkov aj nejakých ministrov. Budem ale priať sociálnej demokracii, aby nenasledovala osud Martina Bursíka,“ dodal Zeman s odkazom na expredsedu českej Strany zelených, ktorá mala v druhej vláde Mirka Topolánka štyroch ministrov a šesť poslancov.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi