Jednou vetou

Babiš o neúspešných rokovaniach: ANO prejavilo flexibilitu aj toleranciu

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Český premiér v demisii Andrej Babiš v reakcii na neúspech rokovaní o vytvorení koalície s Českou stranou sociálnodemokratickou (ČSSD) vyhlásil, že jeho hnutie ANO na nich preukázalo "veľkú flexibilitu a toleranciu".

Babiš podľa spravodajského servera iDNES.cz spresnil, že sociálnym demokratom ponúkol kľúčové ministerstvo spravodlivosti a potom aj ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré pôvodne nechcel obetovať. Podľa Babiša celé rokovanie s ČSSD „bolo o tom, že sociálna demokracia chce post ministra vnútra pre Hamáčka“. Predseda ČSSD Jan Hamáček sa proti tomuto Babišovmu tvrdeniu ohradil. Jeho strana na rokovaniach navrhovala, že vo vláde nemusí byť ani jeden z oboch predsedov strán, ktoré rokovali o koaličnej vláde. Tento návrh však hnutie ANO odmietlo.

Podľa iDNES.cz sa teraz hnutie ANO môže obrátiť na hnutie SPD Tomia Okamuru, ktoré bolo doteraz na rokovaniach zatláčané do úzadia. Spolu s komunistami a SPD má ANO v Poslaneckej snemovni 115 kresiel. Poslednou možnosťou sú predčasné voľby, ktoré odmieta prezident Miloš Zeman. Aby boli vypísané, muselo by návrh podporiť 120 poslancov. Na otázku iDNES.cz, ktorý z týchto variantov by uprednostnil, Babiš vyhlásil, že sa poradí s poslaneckým klubom ANO a požiada aj o schôdzku s prezidentom.

Sociálni demokrati na piatok zvolali rokovanie predsedníctva, ktoré by malo potvrdiť krach vyjednávaní o menšinovej koaličnej vláde. Šéf opozičnej ODS Petr Fiala pre iDNES.cz uviedol, že sa „ukázalo, že Andrej Babiš sa v skutočnosti dohodnúť na vláde nechce a nikdy nechcel. Za šesť mesiacov od volieb nebol schopný prísť s konštruktívnym riešením“. Dodal, že Babiš je zodpovedný za súčasnú politickú krízu. Jiří Pospíšil, šéf TOP 09, si myslí, že Babiš očividne preferuje už len predčasné voľby alebo vládnu spoluprácu s extrémistami: KSČM a Okamurovou SPD.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia