Jednou vetou

Babiš odmietol špekulácie, že by V4 navrhovala Šefčoviča na „nejakú pozíciu“ v EÚ

Český premiér Andrej Babiš

foto: TASR/AP

Odmietam špekulácie o tom, že by Vyšehradská štvorka (V4) navrhovala Maroša Šefčoviča na nejakú pozíciu. Pre českých novinárov to v utorok pred odletom na summit EÚ do Bruselu uviedol český premiér Andrej Babiš v súvislosti s medializovanou informáciou, že by sa súčasný podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič spomínal ako možný nominant V4 na post predsedu EK.

„My sme sa bavili v Sibiu (dejisku májového summitu EÚ – pozn. TASR), tam odzneli rôzne mená, ale žiadny takýto návrh neexistuje, takže je to nejaká špekulácia. Skrátka to tak nie je,“ konštatoval český premiér.

Zároveň dodal, že z jeho pohľadu je potrebné, aby došlo k zásadnej zmene fungovania európskych inštitúcií — teda aby Európska rada uplatňovala oveľa väčší vplyv na EK ako doposiaľ.

Piráti skryli na volebný lístok narážku na Babiša

V utorok český denník Hospodářské noviny (HN) informoval, že Maroš Šefčovič je údajne spoločným kandidátom krajín V4 na post predsedu EK. Odvolával sa pritom na zdroje z okolia českého premiéra Andreja Babiša a EK.

Poprední predstavitelia EÚ sa stretnú v utorok na mimoriadnom summite, kde budú diskutovať o výsledkoch volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa konali v dňoch 23. – 26. mája. Mali by však hovoriť aj o najvhodnejších kandidátoch na post predsedu EK.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia