Jednou vetou

Babiš opäť vyhlásil, že z postu predsedu vlády ČR nikdy neodstúpi

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Český premiér a šéf hnutia ANO Andrej Babiš v piatok zopakoval, že napriek výzvam, aby v súvislosti s kauzou údajného únosu svojho syna na Krym podal demisiu, nemieni odstúpiť a nikdy tak neurobí.

Babiš vo svojom emotívnom vyhlásení pred odletom do Bruselu zároveň novinárov obvinil, že informovaním o kauze farmy Čapí hnízdo spôsobili zhoršenie zdravotného stavu jeho syna, ktorý údajne trpí schizofréniou. Informoval o tom server Novinky.cz.

Český premiér sa súčasne poďakoval prezidentovi ČR Milošovi Zemanovi, ktorý vo štvrtok v rozhovore pre televíziu Barrandov uviedol, že v prípade vyslovenia nedôvery vláde poverí zostavením novej opäť Babiša.

Ak padne vláda, poverím Babiša znova, povedal Zeman

Na rezignáciu Babiša až od vyšetrenia kauzy Čapí hnízdo vyzval Senát i opozícia v Poslaneckej snemovni, ktorá iniciovala hlasovanie o dôvere vláde. Hlasovanie sa uskutoční na budúci piatok.

Opozícia má v parlamente 92 z 200 poslancov. Aby jej návrh na vyslovenie nedôvery kabinetu prešiel, muselo by ho podporiť 101 poslancov. ANO a sociálni demokrati majú v parlamente 93 poslancov. Vládu podporuje aj 15 poslancov za komunistickú stranu.

Odstúpenie Babiša z funkcie premiéra až do vyšetrovania jeho kauzy si želá aj väčšina respondentov prieskumu agentúry Median. Jeho demisiu žiadali i tisíce ľudí, ktorí sa vo štvrtok zišli na Václavskom námestí v Prahe.

Tisíce demonštrantov na Václavskom námestí žiadajú demisiu Babiša

Kauzu okolo údajného únosu Babišovho syna z prvého manželstva na Krym, anektovaný Ruskom, odštartoval 12. novembra server Seznam Zprávy, ktorý zverejnil rozhovor so samotným Andrejom Babišom mladším, žijúcim v súčasnosti vo Švajčiarsku u svojej matky. Podľa jeho slov ho na Kryme zadržiaval bývalý vodič spoločnosti Agrofert Petr Protopopov, ktorého manželka-psychiatrička mala podľa dostupných informácií vypracovať správu so záverom, že Babiš mladší nie je zdravotne spôsobilý.

Babiš označil kauzu za vykonštruovanú a uviedol, že polícia už v máji podozrenie z únosu vyvrátila. Jeho syn podľa neho trpí schizofréniou a návštevu novinárov vo Švajčiarsku označil za hyenizmus.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia