Jednou vetou

Babiš po stretnutí premiérov V4: Nemáme kandidáta do čela Európskej komisie

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Vyšehradská štvorka nemá kandidáta na post šéfa Európskej komisie. Vyhlásil to vo štvrtok český premiér Andrej Babiš po neformálnom pracovnom stretnutí predsedov vlád krajín V4 v Budapešti.

„My nemáme kandidáta na šéfa Európskej komisie. Nemáme de facto nejakých konkrétnych kandidátov, ide o to, aby sme všetci vybrali toho najlepšieho kandidáta pre nás všetkých,“ povedal Babiš. Podľa jeho slov by mala Európska únia nájsť niekoho, kto má všetky predpoklady na takúto dôležitú funkciu.

„Nie je to o tom, že by sme chceli niekoho presadzovať. Je to debata o tom, či špicenkandidát alebo niekto iný,“ povedal v rozhovore pre Českú televíziu a Český rozhlas, ktorého videozáznam poskytla TASR hovorkyňa českej vlády Jana Adamcová. Meno súčasného podpredsedu EK pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča podľa Babiša zaznelo len krátko.

Senátori zriadili komisiu na vyhodnotenie auditov týkajúcich sa Babiša

Na schôdzku usporiadanú v sídle úradu premiéra Viktora Orbána v niekdajšom karmelitánskom kláštore na budínskom Hradnom vrchu pricestovali okrem Babiša aj predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini.

Podľa Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho bolo cieľom stretnutia zladiť postoje krajín V4 v aktuálnych otázkach Európskej únie.

Už koncom mája prenikli na verejnosť informácie, že spoločným kandidátom V4 na jednu z vysokých pozícií v Európskej únii má byť Šefčovič. Babiš túto informáciu neskôr dementoval.

Kandidátov na predsedu EK navrhujú lídri členských štátov, ktorí musia vziať do úvahy výsledky eurovolieb, a o ich návrhu hlasuje Európsky parlament.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia