Kundera pozval Babiša na návštevu svojho bytu vo francúzskej metropole. „Najviac ma zaujala lampa s nápisom Je m’en fous (Je mi to fuk). Potom sme Kunderovcov s Monikou pozvali do ich obľúbenej reštaurácie, kde sme spolu strávili tri hodiny. Bol to zážitok na celý život a veľká česť,“ vyhlásil premiér.
Podľa Babiša mala hlavné slovo Kunderova manželka. „Je to neskutočne energická dáma. Kunderovcov som pozval k nám do Česka, kde neboli 22 rokov. Myslím si, že by si zaslúžili české občianstvo, o ktoré prišli po emigrácii,“ dodal Babiš.
Pri banskom nešťastí v Poľsku zahynul jeden a zranili sa dvaja baníci
Kundera emigroval do Francúzska v roku 1975, komunistický režim v Česko-Slovensku spisovateľa zbavil občianstva o štyri roky neskôr. V roku 1981 sa z Kunderu stal francúzsky občan. Jeho diela ako Žert, Nesnesitelná lehkost bytí či Směšné lásky ho preslávili po celom svete a boli preložené do mnohých jazykov. Po emigrácii začal Kundera písať svoje romány vo francúzštine.
Spisovateľ svoju rodnú vlasť opakovane navštívil inkognito a svoje súkromie si veľmi stráži. Kunderu oslovil na Babišovu žiadosť český veľvyslanec vo Francúzsku Petr Drulák.
„Mám zážitok na celý život. Milan Kundera, jeden z najslávnejších spisovateľov na svete, ktorého 17 románov bolo preložených do 44 jazykov, ma s Monikou pozval na návštevu jeho parížskeho bytu,“ napísal Babiš na Twitteri.