Jednou vetou

Babiš: Timmermans sa vyjadroval o našom regióne negatívne

Český premiér Andrej Babiš

foto: TASR/AP

Špicenkandidáti, teda lídri kandidátok jednotlivých frakcií vo voľbách do Európskeho parlamentu, nie sú tými správnymi osobami, ktoré by mohli zjednotiť Európu. Pred mimoriadnym summitom Európskej únie o obsadení kľúčových postov v jej orgánoch to povedal český premiér Andrej Babiš.

Babiš reagoval na zákulisné informácie, že najväčšiu šancu stať sa novým predsedom Európskej komisie má špicenkandidát socialistov Frans Timmermans. Predseda Európskej rady Donald Tusk predtým tiež navrhol ponúknuť túto funkciu stredo-ľavému bloku.

K otázke údajnej možnosti, že by sa slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) mohol stať šéfom Európskej rady, Babiš uviedol, že predseda slovenskej vlády patrí medzi európskych socialistov a otázky obsadenia jednotlivých postov musí nevyhnutne brať stranícky. Český premiér skonštatoval, že predseda Komisie má významnejšie právomoci.

Babišova vláda prežila hlasovanie o nedôvere

„Ja sa na to dívam z hľadiska záujmov Českej republiky, nie frakcií. Tu ide o to, aby v Komisii bol niekto, kto rozumie nášmu regiónu. Treba si uvedomiť, že V4 je ako blok najväčší obchodný partner Nemecka,“ zdôraznil Babiš, pričom naznačil, že hlas stredoeurópskeho bloku by mal mať istú váhu.

Pellegrini, ktorý sa pred summitom zúčastnil na rokovaní Strany európskych socialistov (PES), sa pri novinároch pred večerným stretnutím hláv štátov a vlád krajín EÚ nepristavil.

„My sme boli od počiatku proti systému špincenkandidátov,“ vyhlásil Babiš. „Pýtam sa, kde sú ženy? pokračoval český premiér, pričom za „tiež dobrú kandidátku“ na post predsedu Komisie označil dánsku eurokomisárku Margrethe Vestagerovú z Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE).

Babiš po schôdzke s Hamáčkom: Žiadny konflikt nie je

Hovorca maďarskej vlády predtým vyhlásil, že Timmermans je neprijateľný pre celú Vyšehradskú štvorku, pričom ho označil za „Sorosovho človeka“.

„Neviem, či je Sorosov človek,“ reagoval Babiš, avšak vyzval ku „geografickému balansu“. Poukázal, že Timmermans sa „viackrát negatívne vyjadril k nášmu regiónu a má odlišné pohľady na migráciu než my“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia