Jednou vetou

Babiš urobil ďalší ústupok KSČM – súhlasí so zdanením cirkevných reštitúcií

Český premiér Andrej Babiš

Foto: TASR/AP

Český premiér v demisii Andrej Babiš súhlasí so zdanením náhrad cirkevných reštitúcií. Uviedol to v pondelok dopoludnia na tlačovej konferencii ministerstva dopravy. Takúto požiadavku si kladie Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM), inak menšinovú vládu Babišovho hnutia ANO a Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) nepodporí. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

„My sme to v programe nikdy nemali, ale dlhodobo s tým súhlasíme a predpokladám, že ČSSD sa k tomu pridá – nie je to nová téma,“ povedal Babiš. Dodal, že pri rokovaniach o vládnej podpore predtým s komunistami o takej podmienke nediskutovali.

Dostávajú cirkvi aj to, čo by nemali?

Podľa Babiša prebiehajú cirkevné reštitúcie v niektorých prípadoch až „neštandardne“ – údajne sa cirkvi vydáva aj majetok, ktorý možno nemal byť predmetom reštitúcií. Babiš to vyhlásil bez uvedenia ďalších podrobností.
Podpredseda KSČM Pavel Kováčik v nedeľu v Českej televízii oznámil, že ak by ANO a sociálni demokrati nehlasovali v Poslaneckej snemovni za zdanenie náhrad cirkevných reštitúcií, komunisti nepodporia menšinovú vládu spomínaných dvoch strán.

Spory s komunistami o zahraničné vojenské misie sa Babišovi podarilo vyriešiť

Ide už o druhú podmienku, ktorú si komunisti dávajú výmenou za podporu menšinovej vlády. Prvou podmienkou bolo, že vláda sa nesmie v programovom vyhlásení zaviazať k zvyšovaniu počtu vojakov v zahraničných misiách.

Poslanecká snemovňa však v piatok aj napriek nesúhlasu komunistov zvýšenie počtu vojakov a posilnenie zahraničných misií schválila. Predseda KSČM Vojtěch Filip následne uviedol, že komunistom stačia záväzky v návrhu vládneho programu.

Podľa Kováčikových informácií by z programového vyhlásenia prípadnej vlády ANO a ČSSD malo konkrétne vypadnúť ustanovenie, že Česká republika bude vysielať svojich vojakov do Pobaltia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia