Jednou vetou

Babiš v Palerme: Kauzu svojho syna považujem za odporný útok na moje deti

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Český premiér Andrej Babiš v pondelok zo Sicílie odmietol, že by došlo k únosu jeho syna Andreja Babiša mladšieho. Kauzu svojho syna považuje za súčasť scenára, ktorý ho má zničiť a dostať z politiky. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia ČT24.

„Nie je pravda, že môj syn bol unesený. Je to jasné vyhlásenie Polície ČR, ktorá to vyšetrovala,“ uviedol premiér Babiš počas tlačovej konferencie v talianskom Palerme, kde je na pracovnej ceste. Babiš podľa vlastných slov netušil, že „raz bude musieť verejne komentovať život svojich detí“.

Reagoval tak na najnovšie udalosti okolo kauzy farmy Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo). Tie považuje za súčasť scenára, ktorý ho má zničiť a dostať z politiky. Babiš povedal, že zverejnenie informácií bolo načasované na obdobie, keď je v zahraničí a keď sa blížia oslavy 17. novembra. Vidí za tým snahu o vyvinutie tlaku na orgány činné v trestnom konaní.

Opozičné strany žiadajú odstúpeniev českého premiéra Babiša

Babiš údajné skryté natáčenie svojho syna, ktorý je podľa neho psychicky chorý, označil za odporné, hnusné a vrchol hyenizmu. Dodal, že mu novinári kládli sugestívne otázky, aby dostali správne odpovede.

To, že jeho syna uniesli, Babiš odmietol už v utorok dopoludnia. „Môj syn je psychicky chorý. Užíva lieky, musí byť pod dohľadom a žije s matkou vo Švajčiarsku. Moja dcéra trpí bipolárnou chorobou. Môjho syna nikto neuniesol, z Českej republiky odišiel dobrovoľne. Túto vec vyšetrovala polícia a sama došla k záveru, že sa únos nikdy nestal. Odmietam túto manipuláciu a nehorázny tlak novinárov na orgány činné v trestnom konaní. Je mi ľúto, že sa tu usporadúva honba na moju rodinu, ktorý som im svojím vstupom do politiky spôsobil a ktorá tým teraz najviac trpí,“ napísal na Facebooku Andrej Babiš.

Babiš sa stretol v Paríži so spisovateľom Kunderom

Server Seznam Zprávy zverejnil v utorok informáciu, že jeho redaktori našli vo Švajčiarsku Babišovho syna, ktorého sa pre kauzu farmy Čapí hnízdo snaží vypátrať polícia.

V rozhovore s novinármi Andrej Babiš mladší uviedol, že sa proti svojej vôli dostal na Krym, kam ho nechala odviezť jeho ošetrujúca psychiatrička a členka hnutia ANO Dita Protopopová, aby v prípade nemohol vypovedať.

Babiš je za odstúpenie ČR od migračného paktu OSN

Uviedol tiež, že niektoré dokumenty týkajúce sa stredočeskej farmy Čapí hnízdo údajne skutočne podpísal, nevedel však, aký je ich obsah. Práve rodinnou väzbou obhajoval český premiér svoje kroky v celom spore okolo dotácie pre Čapí hnízdo, napísala televízia ČT24.

Šesť českých opozičných strán vyzvalo Babiša, aby až do vyšetrenia kauzy podozrenia z dotačného podvodu pre farmu Čapí hnízdo opustil svoju funkciu. Poslanci tiež požiadajú o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom vysloviť Babišovej vláde nedôveru.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia