Jednou vetou

Babiš verí v druhé referendum o brexite; dúfa, že Briti zostanú v EÚ

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Na rozhodnutie britskej premiérky Theresy Mayovej odstúpiť k 7. júnu z postu líderky konzervatívnej strany a následne aj funkcie šéfky kabinetu reagovali aj český prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

„Mne je to ľúto,“ povedal podľa ČT24 český prezident na margo Mayovej avizovaného odchodu. Zdôraznil pritom, že predsedníčka britskej vlády oznámila len odchod z postu líderky Konzervatívnej strany, a nie z funkcie premiérky.

Mayová odstúpi 7. júna z postu šéfky Konzervatívnej strany

„To sa viac-menej čakalo, ja stále dúfam, že budú predčasné voľby a nakoniec ešte jedno referendum,“ povedal český premiér Babiš.

Vyjadril sa tak pri odchode z volebnej miestnosti, kde odovzdal svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). V ČR sa eurovoľby konajú v piatok a v sobotu.

Britskí občania by podľa Babiša v prípade, že by sa v krajine uskutočnilo druhé referendum, dostali príležitosť pochopiť, že sa v prvom referende rozhodli na základe dezinformácií.

Brexitu bez dohody je takmer nemožné zabrániť

„Verím, že Británia zostane v EÚ, pre nás to bol jeden z hlavných spojencov,“ dodal Babiš.

Theresa Mayová v piatok oznámila, že 7. júna odstúpi z postu šéfky Konzervatívnej strany. Spresnila, že zostane vo funkcii premiérky, až kým nebude zvolený nový líder konzervatívcov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia