Jednou vetou

Babiš zrušil koaličné rokovania s ČSSD

Český premiér Andrej Babiš

Foto: Twitter

České vládne hnutie ANO a sociálna demokracia sa mali vo štvrtok popoludní stretnúť na koaličných rokovaniach a riešiť sociálne veci. Premiér Andrej Babiš (ANO) však schôdzku zrušil. Spravodajskému portálu Novinky.cz vysvetlil, že to bolo z časových dôvodov.

Rokovania sa budú namiesto štvrtka konať na budúci týždeň, povedal Novinkám hovorca Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) Petr Vurbs. Podľa hovorkyne ANO Lucie Kubovičovej sa dátum ešte spresní.

Na otázku, prečo sa dohodnutá schôdzka koalície neuskutoční, Babiš odpísal: „Z časových dôvodov.“

Babiš je postojom ČSSD k hlasovaniu o nedôvere vláde sklamaný

Premiér nebol v stredu nadšený, keď sa vládni sociálni demokrati rozhodli, že v piatok pri hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde opustia sálu. „Ak sa ČSSD rozhodla, že odíde zo sály a nepodporí svoju koaličnú vládu, tak to nechápem. Je to pre mňa sklamanie,“ napísal v stredu Babiš portálu Novinky.cz. v esemeske.

Vedenie ČSSD okrem toho v stredu vyzvalo Babiša, aby nominoval iného premiéra z ANO na obdobie, kým sa nevyriešia jeho kauzy okolo rekreačnej farmy Čapí hnízdo a údajného únosu jeho syna Andreja Babiša mladšieho na Krym anektovaný Ruskom. Ak sa tak nestane, podľa ČSSD by bolo najlepšie rozpustiť Poslaneckú snemovňu, dolnú komoru českého parlamentu, a usporiadať predčasné voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia