Jednou vetou

Baníci sa po výbuchu metánu vo štvrtok vrátia do práce, rozhodlo OKD

Ilustračné foto

TASR

Česká ťažobná spoločnosť OKD na Štedrý deň ráno rozhodla, že vo štvrtok 27. decembra sa v súlade s pôvodným harmonogramom obnoví fáranie baníkov v Bani ČSM v obci Stonava v okrese Karviná, kde došlo minulý týždeň vo štvrtok k výbuchu metánu. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Fáranie bude len v častiach bane, ktoré nešťastie nezasiahlo. Pri výbuchu zahynulo 13 baníkov, z toho 12 poľských a jeden český, a ďalších desať utrpelo zranenia.

Počet obetí vĺn cunami stúpol na 281 a vyše 1000 utrpelo zranenia

„Dnes ráno rozhodol vedúci likvidácie havárie o ukončení havarijného stavu v oblasti postihnutej výbuchom metánu. Oblasť 29. sloja bola uzavretá hrádzami odolnými proti výbuchu a je inertizovaná dusíkom. V priebehu niekoľkých týždňov tu budú vykonávané iba kontrolné merania koncentrácií plynov zo zavedených sond,“ uviedol v pondelok hovorca OKD Ivo Čelechovský. Uzatvorený priestor má podľa neho rozlohu približne 500 x 500 metrov.

V čiernouhoľnej bani pracuje okolo 800 baníkov. Všetci museli po minulotýždňovej tragédii z 20. decembra zostať doma a dostávajú 100 percent platu.

V Bani ČSM v Česku už nehorí, riziko ďalšieho výbuchu ostalo

Pamiatku usmrtených baníkov si na Štedrý deň na polnočných omšiach uctia ľudia v okresoch Karviná a Ostrava v Moravskosliezskom kraji. Priamo v Stonave sa budú konať dve vianočné omše za obete výbuchu, jedna o 21.00 h SEČ a druhá 25. decembra o 10.15 h SEČ. Oltár Svätej Barbory, ktorá je patrónkou baníkov, bude strážiť hliadka v baníckych uniformách.

V Katedrále Božského Spasiteľa v historickom centre Ostravy na Štedrý večer odslúži polnočnú omšu za obete banského nešťastia ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz s pomocným biskupom Martinom Davidom, dodal informácie portál Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia