Barnier chce ukončiť pobrexitové prechodné obdobie do konca roku 2020

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier

Foto: TASR

"Prechodné obdobie" po oficiálnom vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie by sa malo skončiť dňom 31. decembra 2020. Oznámil v stredu v Bruseli hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

Agentúra DPA pripomenula, že za navrhovaným dátumom ukončenia prechodného obdobia je odporúčanie Európskej komisie. Táto časová os by mala byť schválená ministrami členských štátov v januári 2018. Je súčasťou usmernení o rokovaniach o prechodnom období, ktoré má predchádzať novej dohode o budúcich obchodných vzťahoch medzi EÚ a Britániou.

Poslanci Európskeho parlamentu odhlasovali prechod do druhej fázy rokovaní o brexite

Barnier spresnil, že detaily týkajúce sa prechodného obdobia budú prijaté ako súčasť dohody o brexite, ktorá má byť dokončená do októbra 2018. Zvyšné päťmesačné obdobie – do konca marca 2019 – bude vyhradené ratifikačnému procesu tejto dohody zo strany Európskeho parlamentu a niektorých národných parlamentov.

Podľa jeho slov sa počas prechodného obdobia budú všetky právne predpisy EÚ aj naďalej vzťahovať na Britániu, hoci Londýn už nebude pri rozhodovacom stole – nebude mať zástupcov v rozhodovacích orgánoch EÚ.

Pri brexite je podľa Štefanca dôležité chrániť malých a stredných podnikateľov v SR

„Nemôže to byť prechodné obdobie á la carte,“ zdôraznil Barnier. Koniec roka 2020 vníma ako logické ukončenie prechodného obdobia, počas ktorého britská strana bude mať dostatok času pripraviť sa na obdobie mimo členstva v EÚ

Môže vás zaujímať

Zmienka o jadre v záveroch summitu EÚ je víťazstvom pre ČR, uviedol Babiš