Jednou vetou

Baskická organizácia ETA oznámila svoje úplné rozpustenie

Ilustračné foto

TASR/AP

Separatistická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) oznámila, že "úplne rozpustila všetky svoje štruktúry". Urobila tak prostredníctvom listu, ktorý rozoslala baskickým inštitúciám a skupinám zastupujúcim občiansku spoločnosť, informovala v stredu agentúra AP.

Podľa údajov prevzatých zo španielskych internetových novín eldiario.es je tento list označený dátumom 16. apríla, z nejasného dôvodu však bol zverejnený až teraz. ETA v ňom priznáva zodpovednosť za to, že nedokázala vyriešiť „politický konflikt“ ohľadne Baskicka – regiónu ležiaceho na pomedzí Španielska a Francúzska.

Ozbrojenú organizáciu ETA založili v roku 1959 ako hnutie odporu voči diktatúre Francisca Franca v Španielsku. Aj po návrate tejto krajiny k demokracii v roku 1975 však pokračovala v boji za nezávislosť Baskicka. Pri jej útokoch zahynulo viac než 800 ľudí.

Od roku 2011, keď oznámila ukončenie ozbrojeného boja, ETA neútočí, doposiaľ však nerozpustila svoje štruktúry v ilegalite.

Španielsky minister vnútra Juan Ignacio Zoido v reakcii na uvedené oznámenie prisľúbil, že bude pokračovať vyšetrovanie neobjasnených zločinov pripisovaných ETA. Dodal, že polícia bude „naďalej prenasledovať teroristov, nech sú kdekoľvek“.

„ETA nezískala nič svojím prísľubom, že prestane zabíjať, a nezíska nič ani oznámením toho, čo nazýva rozpustením,“ vyhlásil minister pred novinármi.

Rozhodnutie rozpustiť štruktúry ETA podľa zverejneného listu neznamená „prekonanie konfliktu, ktorý má Baskicko so Španielskom a Francúzskom“. „Baskicko má teraz novú príležitosť definitívne ukončiť konflikt a budovať spoločnú budúcnosť… Neopakujme chyby a nedovoľme, aby problémy vyhnívali,“ citovala z oznámenia AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia