Jednou vetou

Baskická organizácia ETA v novom liste potvrdila svoje rozpustenie

Ilustračné foto

TASR/AP

Separatistická organizácia Baskicko a jeho sloboda (ETA) zverejnila otvorený list adresovaný Baskom, v ktorom oznámila ukončenie svojej ozbrojenej i politickej kampane. Potvrdila tak obsah iného listu, ktorý prenikol na verejnosť v predošlý deň, informovala vo štvrtok agentúra AP.

Aj podľa najnovšej písomnosti, zverejnenej baskickým spravodajským serverom naiz.eus, ETA „úplne rozpustila všetky svoje štruktúry“ a „nebude už vyjadrovať politické postoje, podporovať iniciatívy alebo pôsobiť vo vzťahu k iným aktérom“. Bývalí militanti sa budú naďalej snažiť o vytvorenie „znovuzjednoteného, nezávislého, socialistického, baskickojazyčného a nepatriarchálneho Baskicka“, budú to však robiť mimo tejto organizácie.

Rozhodujúcou výzvou pre ľavicových baskických separatistov bude zabezpečiť „účinnosť práva rozhodovať“, aby mohli byť Baskovia „uznaní ako národ“.

V predošlom liste, označenom dátumom 16. apríla, ktorý rozoslala baskickým inštitúciám a skupinám zastupujúcim občiansku spoločnosť, ETA priznala zodpovednosť za to, že nedokázala vyriešiť „politický konflikt“ ohľadne Baskicka – regiónu ležiaceho na pomedzí Španielska a Francúzska. Rozhodnutie rozpustiť štruktúry ETA však neznamená „prekonanie“ tohto konfliktu, uvádza sa v texte, ktorý zverejnili španielske médiá v stredu.

Baskická organizácia ETA oznámila svoje úplné rozpustenie

Ozbrojenú organizáciu ETA založili v roku 1959 ako hnutie odporu voči diktatúre Francisca Franca v Španielsku. Aj po návrate tejto krajiny k demokracii v roku 1975 však pokračovala v boji za nezávislosť Baskicka. Pri jej útokoch zahynulo viac než 850 ľudí.

Od roku 2011, keď oznámila ukončenie ozbrojeného boja, ETA neútočila, doposiaľ však nerozpustila svoje štruktúry v ilegalite.

Španielsky premiér Mariano Rajoy označil oznámenie organizácie za „šum a propagandu“ a upozornil, že „nech už robí alebo vyhlasuje čokoľvek, nenájde žiadnu medzeru, ako by získala beztrestnosť“. „ETA môže oznámiť svoje zmiznutie, ale jej zločiny ani konanie súdov nezmiznú,“ citovala z jeho reakcie AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia