Jednou vetou

Bavorská koaličná vláda CSU a Slobodných voličov bude najmladšou v histórii

Nový bavorský premiér Markus Söder

foto: TASR

Personálne zmeny v novej bavorskej vláde staronového premiéra Markusa Södera sú väčšie, ako sa očakávalo.

Štyri týždne po krajinských voľbách v tejto časti Nemecka Söder predstavil v Mníchove členov koaličnej vlády Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU) a Slobodných voličov, ktorá bude podstatne mladšia ako predchádzajúci bavorský kabinet. Podľa premiéra ponúka správnu kombináciu stability a obnovy. Vekový priemer členov vlády dosahuje 47,6 roka, čo je podľa Södera zatiaľ najmenej v histórii bavorských kabinetov.

Vo funkciách zostanú doterajší šéfovia rezortov vnútra (Joachim Herrmann), financií (Albert Füracker), sociálnych vecí (Kerstin Schreyerová), pôdohospodárstva (Michaela Kaniberová) a zdravotníctva (Melanie Humlová), ako i šéf úradu vlády Florian Herrmann. Informácie priniesli tlačová agentúra DPA a Bavorský rozhlas (BR).

Bulharsko sa pridáva ku krajinám EÚ odmietajúcim migračný pakt OSN

Na čele ministerstva vedy a umenia nahradí Marion Kiechleovú Bernd Sibler, rezort spravodlivosti povedie doterajší minister pre európske záležitosti Georg Eisenreich, ministerstvo pre digitalizáciu Judith Gerlachová a ministerstvo výstavby doterajší štátny tajomník rezortu financií Hans Reichhart.

Líder Slobodných voličov Hubert Aiwanger bude stáť na čele bavorského ministerstva hospodárstva, kým jeho stranícki kolegovia Michael Piazolo a Thorsten Glauber by mali riadiť rezorty školstva a životného prostredia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia