Jednou vetou

Bavorsko žiada predĺženie kontrol na hraniciach s Rakúskom

Ilustračný obrázok

Foto: Repro foto topspeed.sk

Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann trvá na predĺžení hraničných kontrol medzi Nemeckom a Rakúskom aj po novembri tohto roka. Je to naliehavo potrebné, uviedol Herrmann v nedeľu pre tlačovú agentúru DPA.

„Potrebujeme hraničné kontroly predovšetkým z migračných a bezpečnostnopolitických dôvodov. Naše vonkajšie hranice EÚ naďalej nie sú ešte dostatočne chránené,“ povedal a poukázal na nedávny nárast príchodu utečencov do Grécka.

Podľa Herrmanna Spolková polícia v uplynulom roku na hranici s Rakúskom nevpustila do Nemecka viac než 6000 osôb, ktoré chceli do krajiny pricestovať nelegálne. Podobný trend sa črtá aj pre aktuálny rok.

Migranti smerujúci do EÚ zmenili trasu – putujú cez albánske vrchy

„Ukončenie hraničných kontrol by mohlo byť nesprávne pochopené ako ‚otvorenie hraníc‘ a mohlo by tak zvýšiť migračný tlak,“ uviedol Herrmann. „Celkovo ide o zvýšenie bezpečnosti prostredníctvom hraničných kontrol, pokiaľ to je potrebné,“ dodal s tým, že úžitok s toho majú nielen obyvatelia Bavorska, ale celého Nemecka.

Nemecko kontroluje svoje vyše 800 kilometrov dlhé hranice s Rakúskom, na ktorých sú desiatky priechodov, od jesene 2015 po tom, ako sa na cestu z Grécka do západnej Európy vydali tzv. balkánskou trasou desaťtisíce utečencov a iných migrantov.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího