Jednou vetou

Bavorský parlament prijal kontroverzný policajný zákon

Nový bavorský premiér Markus Söder

foto: TASR

Bavorský krajinský parlament prijal v utorok večer kontroverzný návrh zákona, ktorý posilňuje právomoci polície. Kritici v tejto súvislosti varujú pred rizikom obmedzenia občianskych slobôd, uviedla agentúra DPA.

Návrh zákona prešiel vďaka poslancom bavorskej vládnucej Kresťanskosociálnej únie (CSU), ktorá má v krajinskom parlamente väčšinu. Proti hlasovali opoziční sociálni demokrati, zelení a nezávislí poslanci.

Schválená legislatíva priznáva policajtom právo podniknúť „preventívnu akciu“ už v prípade „hroziaceho nebezpečenstva“, a nielen v prípade konkrétneho nebezpečenstva, ako to stanovovala doterajšia právna úprava.

Prečítajte si tiež: Nemecká vláda schválila zlučovanie rodín migrantov s doplnkovou ochranou

Kritici poukazujú na to, že na základe ustanovení nového zákona budú môcť policajti podnikať preventívne kroky ešte skôr, než bude spáchaný akýkoľvek zločin. To by sa mohlo týkať sledovania osôb alebo testov DNA, ktoré sa spravidla môžu vykonávať len so súhlasom súdu.

Bavorský premiér Markus Söder (CDU) v súvislosti s novým zákonom odmieta tvrdenia, že obsahuje ustanovenia, ktoré sú v rozpore s princípmi právneho štátu.

V Bavorsku sa budú 14. októbra konať voľby do krajinského parlamentu. Söder, ktorý len v marci tohto roku nahradil na čele regionálnej vlády dlhoročného premiéra Horsta Seehofera, zaujíma tvrdé postoje v otázkach bezpečnosti a migračnej politiky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia